Papież przyznaje: w 2013 r. podpisałem rezygnację na wypadek braku możliwości pełnienia posługi

Papież Franciszek poinformował, że po wyborze w 2013 roku podpisał list rezygnacyjny. W wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "ABC" wskazał, że dokument miał być wykorzystany, gdyby problemy zdrowotne uniemożliwiły mu wykonywanie obowiązków.

2022-12-18, 03:10

Papież przyznaje: w 2013 r. podpisałem rezygnację na wypadek braku możliwości pełnienia posługi
Papież Franciszek: w 2013 r. podpisałem rezygnację na wypadek, gdyby problemy zdrowotne uniemożliwiły mi wykonywanie obowiązków. Foto: Riccardo De Luca - Update/Shutterstock

Ojciec Święty został zapytany przez ABC, czy nie należałoby przyjąć normy postępowania na wypadek, gdy problemy zdrowotne uniemożliwiają papieżowi sprawowanie urzędu.

Rezygnacja "w razie przeszkód medycznych"

W odpowiedzi Franciszek poinformował, że podpisał taką rezygnację po wyborze na urząd papieski i przekazał ją ówczesnemu watykańskiemu sekretarzowi stanu, kardynałowi Tarcisio Bertone.

- Już podpisałem swoją rezygnację. Podpisałem ją i powiedziałem mu: "w razie przeszkód medycznych, czy innych, oto moja rezygnacja" - powiedział.

Papież dodał, że obecnie list rezygnacyjny posiada prawdopodobnie obecny sekretarz stanu Watykanu, kardynał Pietro Parolin.

REKLAMA

Czytaj także:

To nie pierwszy list rezygnacyjny

Zaznaczył też, że ujawnił tę informację publicznie po raz pierwszy. Wskazał, że według jego wiedzy podobne listy rezygnacyjne w przeszłości podpisali także papieże Paweł VI i Pius XII. Obaj jednak zmarli w trakcie sprawowania urzędu.

W sobotę Franciszek skończył 86 lat. W lipcu w wywiadzie dla agencji Reuter zaprzeczył, że jego rezygnacja jest nieuchronna. Powtórzył wtedy po raz kolejny, że może ustąpić z urzędu, jeżeli stan jego zdrowia nie będzie mu pozwalał wykonywać obowiązków papieskich.

REKLAMA

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej