Papież Franciszek: przed Księciem Pokoju, który przychodzi na świat, złóżmy wszelką broń
- Wszelka wojna, aby ją ugasić potrzebuje przebaczenia - powiedział papież Franciszek podczas przedświątecznego spotkania z Kurią Rzymską. W tradycyjnym przemówieniu do zwierzchników urzędów Kurii Rzymskiej, zreformowanej gruntownie w tym roku, papież podkreślił: "Nigdy tak jak w tej chwili nie odczuwamy wielkiej tęsknoty za pokojem. Myślę o udręczonej Ukrainie, ale także o wielu konfliktach, które toczą się w różnych częściach świata".
2022-12-22, 14:06
Papież wskazał, że nigdy tak jak obecnie, nie odczuwaliśmy wielkiej tęsknoty za pokojem, na Ukrainie i w innych krajach, w których toczą się konflikty zbrojne. - Wojna i przemoc są zawsze porażką. Religia nie może się przyczyniać do podsycania konfliktów. Ewangelia jest zawsze Ewangelią pokoju. W imię żadnego Boga nie można ogłosić wojny świętą - powiedział papież Franciszek.
Zauważył, że kulturę pokoju buduje się nie tylko między narodami, bo zaczyna się ono w sercu każdego z nas. Mówiąc, że pierwszym krokiem na drodze ku pokojowi jest przebaczenie, papież wskazał, że jeśli go zabraknie, sprawiedliwość staje się zemstą, a miłość postrzegana jest jako przejaw słabości.
Ewangelia pokoju
Franciszek zaznaczył, że religia nie może przyczyniać się do podsycania konfliktów.
- Ewangelia jest zawsze Ewangelią pokoju i w imię żadnego Boga nie można ogłosić wojny "świętą". Tam, gdzie panują śmierć, podziały, konflikty, cierpienie niewinnych, tam możemy tylko rozpoznać Jezusa ukrzyżowanego - oświadczył.
REKLAMA
Papież podkreślał, że kulturę pokoju buduje się nie tylko pomiędzy ludami i narodami.
- Zaczyna się ona w sercu każdego z nas. Cierpiąc z powodu szalejących wojen i przemocy, możemy i musimy wnieść nasz wkład w pokój, starając się wykorzenić z naszych serc wszelki korzeń nienawiści i niechęci wobec naszych braci i sióstr, którzy żyją obok nas - dodał. Zwrócił uwagę na znaczenie przebaczenia.
Gorycz, pogarda i obmowa
Franciszek zachęcił do refleksji: "czy gorycz jest w naszych sercach? Co ją karmi? Z czego rodzi się pogarda, która bardzo często tworzy dystans między nami i podsyca gniew i urazy?". - Dlaczego obmowa we wszystkich jej odmianach staje się jedynym sposobem mówienia o rzeczywistości? - pytał.
Papież mówił, że jeśli chce się, by ustał zgiełk wojny i ustąpił miejsca pokojowi, to należy zacząć od siebie.
REKLAMA
- Święty Paweł mówi nam wyraźnie, że życzliwość, miłosierdzie i przebaczenie są lekarstwem, jakim dysponujemy, by budować pokój - powiedział papież.
Przemoc zbrojna i werbalna
Jak zaznaczył, istnieje nie tylko przemoc zbrojna, ale także przemoc werbalna, psychologiczna, przemoc związana z nadużywaniem władzy oraz "ukryta przemoc związana z plotkowaniem".
- Przed Księciem Pokoju, który przychodzi na świat, złóżmy wszelką broń każdego rodzaju. Niech nikt nie wykorzystuje swojej pozycji i roli do poniżania drugiego - wezwał. Dodał: "Niech wdzięczność, nawrócenie i pokój będą darami tych Świąt".
W przemówieniu do kardynałów i biskupów Franciszek ostrzegł również: "Naszym pierwszym wielkim problemem jest zbytnie pokładanie ufności w sobie samym, w naszych strategiach, naszych programach".
REKLAMA
- Niektóre upadki, także Kościoła, są wielkim przypomnieniem, by w centrum postawić ponownie Chrystusa - oświadczył papież Franciszek.
Czytaj także:
- "Encyklika o pokoju na Ukrainie". Papież Franciszek: na wojnie wszyscy jesteśmy pokonani
- Franciszek w Bahrajnie: po dwóch wojnach światowych wciąż znajdujemy się na krawędzi kruchej równowagi
- Papież Franciszek: apeluję o pomnażanie radości chrześcijańskiej
pg,iar,pap
REKLAMA