Sekretarz generalny NATO zachęca do wsparcia Ukrainy. "To przyspieszy pokój"

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego wezwał Niemcy i inne kraje NATO do kontynuowania dostaw broni dla Ukrainy. - Może to zabrzmi paradoksalnie, ale wsparcie militarne dla Ukrainy, to najszybsza droga do pokoju - powiedział w piątek w wywiadzie dla agencji dpa.

2022-12-30, 13:30

Sekretarz generalny NATO zachęca do wsparcia Ukrainy. "To przyspieszy pokój"
Jens Stoltenberg zaapelował do sojuszników o zwiększenie wydatków na obronę. Foto: shutterstock/Alexandros Michailidis

Według sekretarza generalnego NATO trzeba przekonać Władimira Putina, że "nie osiągnie on swojego celu, jakim jest przejęcie kontroli nad Ukrainą. Wtedy mogłoby dojść do pokojowego, wynegocjowanego rozwiązania, które zapewniłoby Ukrainie przetrwanie jako niezależnego, demokratycznego państwa.

Ukraińskie ataki na rosyjskie cele wojskowe. "Każdy ma prawo do obrony"

Jens Stoltenberg dał też do zrozumienia, że uważa ostatnie ukraińskie ataki na cele wojskowe w Rosji za całkowicie uzasadnione. - Każdy kraj ma prawo do obrony. Także Ukraina - podkreślił.

Ukraińskie ataki należy również rozpatrywać w kontekście, a są nim masowe rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną, mające na celu pozbawienie ukraińskich cywilów wody, ogrzewania i prądu w zimie.

- Prezydent Putin próbuje zamienić zimę w broń przeciwko cywilom. To nie jest atak na cele wojskowe z ofiarami cywilnymi. Jest to zmasowany atak na cywilów, ponieważ miliony Ukraińców są pozbawione tych podstawowych usług - powiedział Stoltenberg.

REKLAMA

Już ponad 10 miesięcy wojny Rosji z Ukrainą

Trwa 310. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W ciągu minionej doby Rosja atakowała niewielkimi grupami taktycznymi w okolicach Bachmutu i Awdijiwki. Ostrzeliwała też Chersoń i Zaporoże. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że ukraińska armia zniszczyła rosyjski kompleks rakietowy S-300, skład amunicji, a także uderzyła w pięć miejsc koncentracji rosyjskich wojsk i pięć punktów kontrolnych.

Rosja bombardowała terytorium Ukrainy rakietami 85 razy. Przeprowadziła też 35 nalotów powietrznych. Z kolei za pomocą artyleryjskich systemów zmasowanego ognia Rosjanie atakowali Ukrainę 63 razy.

Ukraiński sztab poinformował, że rosyjskie wojska próbują zająć Bachmut i poprawić pozycję taktyczną w Łymaniu oraz Kupiańsku. W wyniku ataków ucierpiało 17 miejscowości w okolicy Kupiańska i Łymania, 20 miejscowości w okolicy Bachmutu oraz 25 miejscowości w okolicy Chersonia i Zaporoża.

Ukraińskie siły zbrojne dokonały 12 nalotów na obszary koncentracji rosyjskich wojsk. Ukraińska armia ostrzelało też rakietami i ogniem artyleryjskim 5 punktów kontrolnych, zaatakowała bazy wojskowe, przeciwlotniczy kompleks rakietowy S-300 i 5 innych strategicznych obiektów - w tym magazyn amunicji i sprzętu wojskowego.

REKLAMA

Czytaj również:

Posłuchaj

Rosjanie szturmują w Donbasie. Intensywne ataki m.in. na Bachmut trwają tam już od kilku miesięcy. Jak jednak wskazują eksperci - w ostatnim czasie rosyjskie wojsko zmieniło nieco taktykę prowadzenia ofensywy. Relacja Pawła Buszki (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej