more_horiz
Wiadomości

Zamieszki w stolicy Brazylii. Policja zatrzymała już półtora tysiąca osób

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 22:00
Półtora tysiąca osób zatrzymano do tej pory w Brazylii po zamieszkach w stolicy kraju. Dobę temu zwolennicy byłego, skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro wdarli się do budynków Kongresu, sądu najwyższego i do pałacu prezydenckiego. Zrobili to w dwa lata po podobnym szturmie w Waszyngtonie, kiedy do Kongresu wdarli się zwolennicy Donalda Trumpa.
Zamieszki w Brazylii. Prezydent Inacio Lula da Silva domaga się surowych kar dla wandali
Zamieszki w Brazylii. Prezydent Inacio Lula da Silva domaga się surowych kar dla wandaliFoto: PAP/Jose Lucena

Brazylijskie władze poinformowały, że do tej pory zatrzymano półtora tysiąca osób. Nie wiadomo na razie, czy i jakie zostaną im postawione zarzuty. Zdjęcia z siedziby Kongresu pokazują ogromne zniszczenia do jakich doszło w środku.

Będą kary

Lewicowy prezydent Brazylii Inacio Lula da Silva, który w październiku pokonał w wyborach Jaira Bolsonaro, zaapelował o surowe ukaranie wandali. Z kolei minister sprawiedliwości zapowiedział, że organizatorzy protestu zostaną postawieni przed obliczem sprawiedliwości.

Władze rozwiązały też miasteczka namiotowe, które istniały od ponad dwóch miesięcy przed budynkami rządowymi. Zwolennicy Bolsonaro wzywali ich do wojskowej interwencji, bo uważali, że wybory zostały sfałszowane. Mówił o tym także sam Bolsonaro, chociaż nikt nie przedstawił w tej sprawie żadnych dowodów.

Bolsonaro w szpitalu

Jair Bolsonaro jest teraz na wakacjach na Florydzie i przez wiele godzin po zamieszkach milczał. Dopiero po pewnym czasie potępił wandali. Jego żona poinformowała natomiast, że polityk poczuł się gorzej i został przyjęty na badania do szpitala w Orlando.

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także