Drugi dzień sesji PE w Strasburgu. Tematem szwedzkie przewodnictwo i trybunał ds. rosyjskich zbrodni na Ukrainie

Od debaty na temat priorytetów szwedzkiego przewodnictwa rozpocznie się w Strasburgu drugi dzień sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. W programie jest także debata na temat ostatnich rosyjskich ataków na Dniepr, które wczoraj potępiła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

2023-01-17, 03:07

Drugi dzień sesji PE w Strasburgu. Tematem szwedzkie przewodnictwo i trybunał ds. rosyjskich zbrodni na Ukrainie
W PE dziś debata o utworzeniu trybunału ds. zbrodni agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Foto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

- Ostatnie dni to masowe ataki na ludność cywilną, niszczone budynki mieszkalne, zabijane kobiety i dzieci - powiedziała Roberta Metsola.

Europosłowie mają również dziś wezwać do utworzenia międzynarodowego trybunału ad hoc do osądzenia zbrodni agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Zdaniem deputowanych przed trybunałem powinni stanąć wszyscy odpowiedzialni za planowanie, przygotowanie, rozpętanie i prowadzenie wojny. Toczą się jeszcze negocjacje nad wspólną rezolucją, ale z zapowiedzi grup politycznych wynika, że będą chcieli zaapelować też do Komisji o pomoc finansową i prawną przy tworzeniu międzynarodowego trybunału. Także dziś odbędzie się debata na temat łamania praw człowieka w Iranie.

Skandal korupcyjny

Na koniec, na wniosek kilku grup politycznych, zaplanowano dyskusję na temat skandalu korupcyjnego, który wybuchł przed miesiącem. Dotyczy on kupowania wpływów przez Katar oraz Maroko, przekazywania drogich prezentów i wysokich sum pieniędzy.

Posłuchaj

W PE dziś debata o utworzeniu trybunału ds. zbrodni agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola potwierdziła wczoraj oficjalnie, że uruchomiona została przyspieszona procedura uchylenia immunitetów dwóm deputowanym. Chodzi o Włocha Andreę Cozzolino i Belga Marca Tarabellę. Teraz obaj staną przed komisją prawną, ta wyda opinia, a następnie o uchyleniu immunitetów zdecyduje w głosowaniu na sesji cały Europarlament. Dopiero wtedy będą oni mogli być przesłuchani. Włoch i Belg mieli być wskazani przez jednego z aresztowanych w aferze korupcyjnej jako osoby, które również przyjmowały łapówki.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej