more_horiz
Wiadomości

Białorusko-rosyjskie manewry wojskowe. Alarm przeciwlotniczy w całej Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 09:28
Na całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Rosjanie podnieśli na terytorium Białorusi dwa samoloty MiG-31K.
Białorusko-rosyjskie manewry wojskowe rozpoczęły się na terytorium Białorusi 16 stycznia
Białorusko-rosyjskie manewry wojskowe rozpoczęły się na terytorium Białorusi 16 styczniaFoto: Shutterstock/Kosmogenez

Wiadomo również, że wystartowały myśliwce eskortujące. Według grupy monitorującej "Biełaruski Hajun" siły rosyjskie podniosły także samolot A-50U, który pomaga namierzać cele do ataków. Z kolei samoloty MiG-31K są potencjalnymi nośnikami hipersonicznych rakiet "Kindżał".

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegały, że alarmy przeciwlotnicze mogą być teraz częstsze w związku prowadzonymi przez Rosjan ćwiczeniami lotniczymi na Białorusi.

Białorusko-rosyjskie manewry wojskowe rozpoczęły się na terytorium Białorusi 16 stycznia.

Zatrważające dane UNICEF-u

11 miesięcy wojny na Ukrainie zakłóciło edukację ponad pięciu milionów chłopców i dziewcząt - ocenił we wtorek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). Podczas Międzynarodowego Dnia Edukacji, 24 stycznia, podkreślono, że konflikt wydłuża okres edukacji przerwanej z powodu COVID-19 i zwiększa go tym samym do ponad ośmiu lat dla dzieci na wschodzie kraju.

Dyrektor regionalny UNICEF na Europę i Azję Środkową Afshan Khan ostrzegła, że przerwanie nauki może rzutować na całe życie. - Nie ma opcji, aby po prostu odłożyć edukację dzieci i wrócić do niej po zajęciu się innymi priorytetami, bez ryzykowania przyszłości całego pokolenia - argumentowała Khan.

Jak przypominają źródła ONZ, tysiące szkół, przedszkoli i innych obiektów edukacyjnych na Ukrainie zostało uszkodzonych lub zniszczonych w czasie wojny. Wielu rodziców i opiekunów niechętnie posyła też dzieci do szkoły w obawie o ich bezpieczeństwo.

Zobacz także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także