more_horiz
Wiadomości

"Strona grecka w pewnym sensie zainspirowała nas do działań". Mularczyk w Atenach o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 08:38
Wiceminister spaw zagranicznych i pełnomocnik rządu RP ds. odszkodowań Arkadiusz Mularczyk, przebywający w środę z wizytą w Atenach powiedział, że "w pewnym sensie to strona grecka zainspirowała nas do domagania się reparacji wojennych od Niemiec, co podjęliśmy w ostatnim czasie".
Arkadiusz Mularczyk:  to strona grecka w pewnym sensie zainspirowała nas do działań w sprawie reparacji.
Arkadiusz Mularczyk: to strona grecka w pewnym sensie zainspirowała nas do działań w sprawie reparacji.Foto: TT @arekmularczyk

Celem mojej wizyty było zaprezentowanie stronie greckiej podstaw naszych roszczeń w stosunku do Niemiec - powiedział Mularczyk. - Grecja dostrzega, że Polska zabiega o reparacje wojenne. Wszyscy moi rozmówcy, a są to doświadczeni politycy, z zaciekawieniem wysłuchali informacji o naszych staraniach - dodał.

Polityk przyznał, że doświadczenie greckie miało duże znaczenie w przygotowaniach Polski do rozpoczęcia procesu domagania się odszkodowań za straty poniesione w wyniku II wojny światowej.

Około pięć lat temu jeszcze jako poseł przyjechałem do Grecji na konsultacje. Spotkałem się wówczas z szefem komisji, która zajmowała się kwestią reparacji w greckim parlamencie” – wspomina Arkadiusz Mularczyk. - Przekazano mi wówczas raport o greckich stratach wojennych i uznaliśmy, że Polska również powinna przygotować podobny raport - dodał wiceminister.

Raport o stratach poniesionych przez Polskę

We wrześniu 2022 roku opublikowano "Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945", który wiceminister Mularczyk przekazał stronie greckiej.

Poinformował on również Greków o złożeniu wniosku o rezolucje do biura Rady Europy. - Chcemy, aby zbadano sprawę asymetrii w otrzymywaniu świadczeń odszkodowawczych przez obywateli różnych krajów oraz braku drogi sądowej dla ofiar II wojny światowej. Pytanie, czy nie mamy do czynienia z dyskryminacją w przypadku, kiedy obywatele niektórych krajów otrzymują świadczenia kompensacyjne, a obywatele innych państw takich świadczeń nie otrzymują - powiedział Mularczyk.

Polityk zauważył, że ktoś, kto nie zna dobrze historii, może być zaskoczony skalą greckich strat w czasie wojny. - Pamięć o tych wydarzeniach jest w Grecji powszechna. Wielu polityków i obywateli jest przekonanych, że Niemcy powinny wypłacić ich krajowi odszkodowania - stwierdził polski wiceminister. Zaznaczył jednocześnie, że istnieje pole do przyszłej współpracy w tej kwestii, zarówno na polu dyplomatycznym, jak i edukacyjnym.

Czytaj także:

- Nie chodzi tylko o to, aby angażować pokrzywdzone przez Niemcy w czasie II wojny światowej kraje, ale również o budowanie świadomości w tych państwach, które nie mają wiedzy o skutkach i konsekwencjach wojny - zaznaczył Mularczyk. - Zdecydowana większość moich rozmówców nie wiedziała na przykład, że Polska nie otrzymała reparacji wojennych, że została pokrzywdzona - dodał.

- W kontekście wojny na Ukrainie, kiedy tyle mówi się o odpowiedzialności Rosji za zbrodnie wojenne i o reparacjach, temat odszkodowań od Niemiec wpisuje się w tę narrację - podkreślił polityk. - Dziś znacznie łatwiej wyobrazić sobie społeczności międzynarodowej, jakie konsekwencje miała wojna i powojenna okupacja sowiecka - dodał.

Jak ocenił Mularczyk, wobec szybkiego przepływu informacji w dzisiejszym świecie presja na Niemcy może przynieść rezultaty w perspektywie kilku lat.

Wizyta w Grecji

Podczas swojej wizyty w Atenach wiceminister spotkał się między innymi z byłym premierem Grecji Jorgosem Papandreu, byłym prezydentem Prokopisem Pawlopulosem oraz wiceministrem spraw zagranicznych Militiadisem Varvitsiotisem.

Rząd Grecji w 2019 roku zwrócił się do Niemiec o negocjowanie reparacji za zniszczenia i straty w I i II wojnie światowej. Parlamentarna komisja ekspercka oszacowała szkody wyrządzone Grecji przez Niemcy podczas II wojny światowej na 289 miliardów euro. Rząd niemiecki odrzuca związane z tym żądania.

Polska domaga się od Niemiec reparacji za straty poniesione w wyniku II wojny światowej na poziomie 6,22 bilionów zł.

Wizyta w Rzymie

W czwartek wiceminister spraw zagranicznych i pełnomocnik rządu RP ds. odszkodowań Arkadiusz Mularczyk rozpoczyna dwudniową wizytę w Rzymie. Przeprowadzi rozmowy we włoskim MSZ i z przedstawicielami parlamentu.

W komunikacie polska ambasada poinformowała, że Arkadiusz Mularczyk spotka się z wiceministrem spraw zagranicznych Włoch Edmondo Ciriellim, a ich rozmowy będą dotyczyć bieżącej agendy dwustronnej oraz tematów związanych z problematyką międzynarodową, w tym wojny na Ukrainie i procesu rozszerzenia UE.

Polski wiceminister przeprowadzi także rozmowy w parlamencie, w tym ze Stefanią Craxi, przewodniczącą Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony w Senacie, a także z Giangiacomo Calovinim, szefem koła deputowanych partii Bracia Włosi w Komisji ds. Zagranicznych i Wspólnotowych w izbie niższej.

ZOBACZ TAKŻE: Arkadiusz Mularczyk w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także