more_horiz
Wiadomości

Europejscy politycy dostrzegają potrzebę dochodzenia odszkodowań od Niemiec. Mularczyk: powstał projekt rezolucji RE

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 23:43
Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk poinformował, że powstał parlamentarny projekt rezolucji Rady Europy ws. zadośćuczynienia oraz dostępu do sądu i sprawiedliwego procesu dla wszystkich ofiar agresji niemieckiej w latach 1939-1945.
Arkadiusz Mularczyk poinformował o projekcie rezolucji Rady Europy w sprawie odszkodowań od Niemiec
Arkadiusz Mularczyk poinformował o projekcie rezolucji Rady Europy w sprawie odszkodowań od Niemiec Foto: Archiwum Cyfrowe NAC

"Możliwość ubiegania się o odszkodowania ofiar zbrodni wojennych jest fundamentalnym prawem człowieka!" - podkreślił w twitterowym wpisie Arkadiusz Mularczyk.

Stanowisko europejskich parlamentarzystów

W projekcie rezolucji, jego inicjatorzy - 36 parlamentarzystów z Polski, Ukrainy, Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Serbii, Azerbejdżanu, Holandii, Francji i Litwy - zwracają uwagę, że mimo upływu lat kwestia strat poniesionych przez państwa, które padły ofiarą niemieckiej agresji wciąż wymaga "rozważenia i analizy".

"Nawet dziś niszczycielskie konsekwencje II wojny światowej są odczuwane przez szereg państw europejskich w wielu dziedzinach. Ogromne i często nieodwracalne straty podkopały dobrobyt i zahamowały potencjał rozwoju na wiele pokoleń" - czytamy w projekcie.

"Kwestia sprawiedliwego i równego zadośćuczynienia dla ofiar II wojny światowej dotychczas nie została w sposób wyczerpujący i dokładny zbadana. Dlatego uważamy za konieczne przeprowadzenie analizy dot. poszanowania prawa wszystkich ofiar do otrzymania zadośćuczynienia niezależnie od ich narodowości, tożsamości etnicznej, czy kraju pochodzenia. Szczególną uwagę należy poświęcić tym, którzy nigdy nie dostali właściwego zadośćuczynienia. [...] Prawdziwa sprawiedliwość nie znosi dyskryminacji i podwójnych standardów" - podkreślili inicjatorzy rezolucji.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w "Sygnałach dnia"

IAR/jp

Zobacz także

Zobacz także