Większość Niemców przeciw przekazaniu myśliwców Ukrainie. Opublikowano nowy sondaż

Niemal dwóch na trzech Niemców opowiada się przeciwko dostarczeniu Ukrainie myśliwców. Najwięcej przeciwników tej opcji jest wśród zwolenników prawicowo-populistycznej AfD i lewicy - poinformowała w sobotę agencja dpa.

2023-02-18, 22:39

Większość Niemców przeciw przekazaniu myśliwców Ukrainie. Opublikowano nowy sondaż
Większość Niemców nie chce przekazania myśliwców Ukrainie - wynika z najnowszego sondażu. Foto: VanderWolf Images/ Shutterstock

Okazuje się, że nie tylko rząd Olafa Scholza sceptycznie odnosi się do dostaw samolotów bojowych na Ukrainę - przeciwna jest także większość obywateli Niemiec.

Niemcy nie chcą przekazania myśliwców. Sondaż potwierdza

W sondażu Deutschlandtrend stacji ARD 64 proc. ankietowanych odrzuciło dostarczenie Ukrainie myśliwców przez Niemcy. Za dostawą opowiedziało się 23 proc., a 13 proc. nie chciało lub nie potrafiło się na ten temat wypowiedzieć.

Sprzeciw wobec dostarczeniu Ukrainie samolotów jest szczególnie wysoki wśród zwolenników AfD (86 proc.) i lewicy (81 proc.). Najwięcej zwolenników propozycja znalazła wśród wyborców Zielonych (38 proc.) oraz FDP (34 proc.); nieco mniej było ich wśród zwolenników chadecji (27 proc.) oraz SPD (26 proc.).

Konsekwentny opór Olafa Scholza

Po tym, gdy Niemcy zadeklarowały dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie apelował o wsparcie jego kraju "rakietami dalekiego zasięgu" i większą liczbą systemów artyleryjskich do obrony przed Rosją.

REKLAMA

Rząd Scholza do tej pory konsekwentnie wyraża się sceptycznie co do dostarczenia Ukrainie myśliwców - przypomina dpa.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Kułeba: potrzebujemy tylko myśliwców

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba jest przekonany, że jego kraj otrzyma w końcu samoloty z Zachodu. Jak podkreślił, do tej pory Ukraina otrzymała 6 rodzajów broni, o którą wnioskowała. To czołgi i broń przeciwczołgowa, artyleria, pociski dalekiego zasięgu, systemy obrony oraz wyrzutnie rakietowo. Do zwycięstwa, jak ocenia, potrzeba tylko myśliwców. 

- Rok temu ludzie tu, w Monachium, mówili mi, że nie utrzymamy się dłużej niż przez 24-48 godzin. Miejcie wiarę w nas, bądźcie z nami, a my wygramy. Jest wiele przykładów w historii świata, gdzie mniejsze kraje zwyciężały większe armie. a my nie jesteśmy mniejsi, jeśli zsumujemy całe wasze wsparcie - podkreślał szef ukraińskiej dyplomacji w rozmowach w trakcie 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

REKLAMA

Posłuchaj

Słowacja nie byłaby pierwszym państwem NATO przekazującym Ukrainie samoloty bojowe - poinformowała państwowa agencja TASR, powołując się na słowackiego ministra obrony. Jaroslav Naď wziął udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony Sojuszu w Brukseli - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej