Rocznica rzezi w Hucie Pieniackiej. Polacy ze Lwowa upamiętnili zamordowanych rodaków
Polacy ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej, przedstawiciele polskiego konsulatu we Lwowie oraz władz obwodowych wzięli udział w uroczystości 79. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. W tej nieistniejącej już wsi 28 lutego 1944 roku z rąk oddziałów ukraińskich nacjonalistów SS-Galizien oraz UPA zginęło około tysiąca osób.
2023-02-26, 17:24
W nabożeństwie, które odprawili miejscowi kapłani, uczestniczyli polscy dyplomaci z konsul generalną RP we Lwowie Elizą Dzwonkiewicz, przedstawiciele władz obwodu lwowskiego oraz lwowscy Polacy. Wartę honorową pełnili lwowscy harcerze. Na zakończenie obchodów przy pomniku w kształcie krzyża złożono kwiaty i zapalono znicze.
Obchody rocznicowe organizowane są przez konsulat we Lwowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Huta Pieniacka. Dzień wcześniej w katedrze lwowskiej odprawiono mszę świętą w intencji ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej.
Ofiary upamiętniono także w Polsce
Ofiary rzezi UPA i SS-Galizien w Hucie Pienackiej upamiętniono także we Wschowie w województwie lubuskim. Uroczystości rozpoczęła msza święta w klasztorze franciszkanów, później odbyło się spotkanie ocalałych z Huty Pieniackiej i ich potomków. W czasie spotkania Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął akcję pobierania od krewnych ofiar zbrodni materiału porównawczego do badań genetycznych.
Szacuje się, że w Hucie Pieniackiej, która leżała w ówczesnym województwie tarnopolskim, zamordowanych zostało około 1200 osób.
Uroczystości upamiętniające zagładę polskich mieszkańców Huty Pieniackiej będą kontynuowane we wtorek w Warszawie.
REKLAMA
Posłuchaj
Polacy ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej, przedstawiciele polskiego konsulatu we Lwowie oraz władz obwodowych wzięli udział w uroczystości 79. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. W tej nieistniejącej już wsi 28 lutego 1944 roku z rąk oddziałów ukraińskich nacjonalistów SS-Galizien oraz UPA zginęło około tysiąca osób - relacja Eugeniusza Sałoy (IAR) 0:31
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Rada Najwyższa Ukrainy upamiętniła Stepana Banderę. Jest komentarz rzecznika polskiego MSZ
- Będą poszukiwania mogił Polaków zamordowanych przez UPA. Prof. Kornat: gest wpisany w nową politykę Kijowa
- Poszukiwania ofiar UPA na Podolu. Rzecznik MSZ: to wiadomość, na którą wszyscy czekaliśmy
IAR/ mbl
REKLAMA