more_horiz
Wiadomości

Rosjanie porywają ukraińskie dzieci. Jest wspólna inicjatywa szefowej KE i premiera Morawieckiego ws. repatriacji

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 22:20
- Deportacja dzieci to zbrodnia wojenna - powiedziała na zakończenie pierwszego dnia unijnego szczytu w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Szacuje się, że ponad 16 tysięcy dzieci zostało porwanych, tylko 300 do tej pory wróciło.
Szefowa KE o wspólnej inicjatywie z premierem Polski ws. uprowadzanych ukraińskich dzieci
Szefowa KE o wspólnej inicjatywie z premierem Polski ws. uprowadzanych ukraińskich dzieciFoto: PAP/Leszek Szymański

Dodała, że wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim, we współpracy z Ukraińcami, uruchomiła inicjatywę mającą na celu repatriację uprowadzonych dzieci z terenów okupowanych, wywożenie w głąb Rosji i tam przymusowe adopcje.

- Jesteśmy na samym początku bardzo ciężkiej pracy. Będziemy budować międzynarodową presję. Użyjemy wszelkich możliwych środków, by ustalić, gdzie znajdują się uprowadzone dzieci, również te, które zostało adoptowane, czy przekazane do rodzin zastępczych w Rosji - powiedziała szefowa Komisji.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że uprowadzanie ukraińskich dzieci przez rosyjskiego najeźdźcę to straszliwe przypomnienie o najciemniejszych czasach naszej historii.

Posłuchaj
00:32 12267372_1.mp3 Szefowa KE o wspólnej inicjatywie z premierem Polski ws. uprowadzanych ukraińskich dzieci (IAR)

Mówiła też o wywieraniu międzynarodowej presji i użyciu wszelkich możliwych środków, by ustalić, gdzie znajdują się uprowadzone dzieci te, które zostały adoptowane, czy te, które zostały przekazane rodzinom zastępczym w Rosji.

- Te przestępcze działania uzasadniają wydanie nakazów aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny - dodała, nawiązując do listów gończych za Władimirem Putinem i rosyjskiej komisarz praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej.

Czytaj także:

dn/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także