more_horiz
Wiadomości

"Aleś": nowa książka o więzionym nobliście. Uroczysta premiera z udziałem Natalii Pinczuk i ambasadora RP [ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 19:45
W Warszawie miała miejsce promocja książki "Aleś" o liderze Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna Alesiu Bialackim, zawierającej także wybór jego pism, z udziałem Natalii Pinczuk, żony noblisty, skazanego niedawno na Białorusi na 10 lat kolonii karnej. Spotkanie prowadziła prezes białoruskiego PEN Clubu Tacciana Niadbaj. – Aleś wywodził się ze środowiska literackiego. To spowodowało, że białoruskość, białoruska kultura były dla niego zawsze w centrum uwagi – powiedziała ona Polskiemu Radiu.
Spotkanie z Natalią Pinczuk, żoną Alesia Bialackiego i promocja książki o Alesiu Bialackim.  Na zdjęciu także prowadząca rozmowę Tacciana Niadbaj, prezes białoruskiego PEN-Clubu
Spotkanie z Natalią Pinczuk, żoną Alesia Bialackiego i promocja książki o Alesiu Bialackim. Na zdjęciu także prowadząca rozmowę Tacciana Niadbaj, prezes białoruskiego PEN-ClubuFoto: PolskieRadio24.pl/ Agnieszka Kamińska

Natalia Pinczuk, żona laureata pokojowej Nagrody Nobla, podczas spotkania przekazała niepokojącą wiadomość, że w ostatnim czasie dociera bardzo mało informacji o Alesiu Bialackim, liderze Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna. Zastrzegła przy tym, że w ostatnim czasie Aleś musiał przygotowywać się do procesu, co być może sprawiło, że miał mniej czasu na inne sprawy.

Listy wciąż nie docierają, co dotyczy także innych więźniów politycznych. Do tego ma miejsce cenzura. Jak zaznaczyła Natalia Pinczuk rodziny więźniów numerują listy, by mieć świadomość, które dotarły, a które zablokowano.

Natalia Pinczuk odczytywała pisma Alesia, których fragmenty zamieszczono w książce "Aleś",  między innymi o tym, jak odkrył język białoruski, a także o tym, że kwestii praw człowieka nie można oddzielać od kwestii tożsamości, w tym przypadku białoruskiej. Na koniec spotkania zaapelowała o jedność wszystkich Białorusinów.

Ambasador RP Artur Michalski powiedział, że Aleś Bialacki jest ikoną Białorusi, na jaką wszyscy czekamy, niezależnej, demokratycznej. Podziękował Natalii Pinczuk za przyjazd do Polski.

 Prowadząca spotkanie prezes białoruskiego PEN Clubu Tacciana Niadbaj zaznaczyła, że ambasador spotkał się z Alesiem podczas wręczenia mu nagrody imienia Jana Karskiego. Ambasador mówił, że Karski opowiadał światu o Holokauście, ale nie był wysłuchany. Mówił, że Aleś Bialacki zawsze starał się szerzyć wiedzę o Białorusi, i apelował do wszystkich, by opowiadać o Białorusi całemu światu. Dodał, że ma nadzieję, i jest ona w wielu sercach Białorusinów, że Białoruś będzie wolna, niezależna i Białorusini będą naszymi dobrymi sąsiadami.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński powiedział, że bardzo ważne jest to, by białoruska literatura docierała także do Białorusinów.

O Alesiu opowiadali także jego współpracownik i kolega Andrej Paluda z Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, Danuta Przywara i Olga Sałomatowa z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Krzysztof Byrski, a także dziennikarz Radia Swaboda Wasyl Cyhankou, który przypominał często powtarzane słowa Alesia o tym, by kochać Białoruś. Na spotkaniu pieśni białoruskie, a także utwór autorski, prezentowały w przejmującym wykonaniu dzieci pisarza i śpiewaka Źmiciera Bartosika, Herald Bartosik i Justyna Karpiłowicz.

Wyjątkowa książka o Alesiu Bialackim. "Dzięki literackim początkom, zawsze pamiętał o białoruskiej kulturze"

- Nazywamy ją jednocześnie książką Alesia Bialackiego i o Alesiu Bialackim. Opowiada o Alesiu jako o człowieku i o jego pracy, w sferze białoruskiej kultury, białoruskości od końca lat 80. i o jego pracy w dziedzinie praw człowieka od 1996 roku - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl prezes białoruskiego PEN-Clubu Tacciana Niadbaj.

- Książka tym samym przedstawia życie Alesia Białackiego, pokazuje jego przebieg, rozwój i wszechstronność tej osoby. Znamy Alesia jako obrońcę praw człowieka, laureata Nagrody Nobla, a nie jest on także literatem, dzałaczem kultury. (...)  Jest człowiekiem, jaki wyszedł ze środowiska literackiego i dzięki temu literackiemu pochodzeniu miał w swoim sercu, swojej uwadze zawsze oczy zwrócone na białoruską kulturę, zawsze był na niej skoncentnrowany  – powiedziała Tacciana Niadbaj.

Czytaj także:


Książka zawiera także wiele ciekawych zdjęć, przedstawiających Alesia i inne ważne dla Białorusi postaci w różnych momentach historii tego kraju, od lat 80.  do zatrzymania Alesia przed niedawnym procesem. Została wydana m.in. dzięki staraniom białoruskiego PEN Clubu i wydawnictwa "Połackije labirynty", nabyć ją można m.in. na Allegro. Koordynatorką projektu powstania książki była Tacciana Niadbaj.  

Podczas wizyty w Polsce Natalia Pinczuk brała udział także w spotkaniu w Białoruskim Domu, które prowadził dziennikarz Radia Swaboda Walery Kalinouski. Na Uniwersytecie Warszawskim brała udzial w konferencji naukowej poświęconej Alesiowi Bialackiemu. Spotkała się prezydentem RP Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, szefem MSZ Zbigniewem Rauem.

Czytaj także:

***

Adresy Alesia Bialackiego i więźniów politycznych na Białorusi

Adresy wszystkich więźniów politycznych wraz z ich krótkimi biografiami znajdują się na stronie Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna. Są one tutaj stale aktualizowane. Jest ich już 1466. Strona jest w trzech językach - białoruskim, rosyjskim i angielskim, do wyboru:

>>> TUTAJ.

W ostatnich dniach Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy przypomniało listę adresów uwięzionych pracowników mediów. Można ją znaleźć:

>>> TUTAJ. 

Listy najlepiej pisać w języku rosyjskim czy białoruskim (można użyć translatora), dlatego że cenzura może nie przekazać więźniowi pisma, którego nie rozumie. Przy wysyłaniu listu można skorzystać z elektronicznych usług, takich jak pismo.bel.

***

Czytaj także:


***


Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi

Ambasador RP Artur Michalski na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi Ambasador RP Artur Michalski na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi

Ambasador RP Artur Michalski na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi Ambasador RP Artur Michalski na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi


Natalia Pinczuk na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi Natalia Pinczuk na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi

Prezentacja książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi. Natalia Pinczuk i prezes białoruskiego PEN-Clubu Tacciana Niadbaj Prezentacja książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi. Natalia Pinczuk i prezes białoruskiego PEN-Clubu Tacciana Niadbaj

Prezentacja książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi Prezentacja książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi

Natalia Pinczuk na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku Natalia Pinczuk na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku

Natalia Pinczuk na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi Natalia Pinczuk na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi

Adres, pod który można pisać do Alesia Bialackiego (Z racji cenzury lepiej pisać po białorusku lub rosyjsku). Uwaga, adresy wkrótce mogą się zmienić, bo skazani 3 marca mogą być w pewnym momencie przetransportowani do kolonii karnych (po rozpatrzeniu apelacji). Warto sprawdzić dokładny adres przed wysłaniem listu na stronie Wiasny https://prisoners.spring96.org/en.

Аляксандру Віктаравічу Бяляцкаму

СІЗА-1, 220030, Мінск,

Валадарскага, 2

Беларусь

***

***

Do Walancina Stefanowicza

Валянціну Канстанцінавічу Стэфановічу

СІЗА-1, 220030, Мінск,

Валадарскага, 2

Беларусь

***

Do Uładzimira Łabkowicza:

Уладзіміру Мікалаевічу Лабковічу

СІЗА-1, 220030, Мінск,

Валадарскага, 2

Беларусь


Zebrała Agnieszka Marcela Kamińska/PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także