Sankcje USA wobec Rosji rozszerzone. "Bank szpiegów" dołączył do czarnej listy

- Na amerykańską listę sankcji wobec Rosji wciągnięto Międzynarodowy Bank Inwestycyjny, a także jego trzech szefów: dwóch Rosjan i jednego Węgra - poinformował amerykański ambasador na Węgrzech. Instytucja, która powstała jeszcze w czasach zimnej wojny, nazywana jest "bankiem szpiegów".

2023-04-12, 19:45

Sankcje USA wobec Rosji rozszerzone. "Bank szpiegów" dołączył do czarnej listy
Budapesztańska siedziba Międzynarodowego Banku Inwestycyjnego była miejscem antywojennych protestów w stolicy Węgier w pierwszych dniach eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainę. Foto: Reuters/ FORUM

David Pressman, który jest ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Budapeszcie, potwierdził oficjalnie to, o czym spekulowano od kilku dni. Amerykański departament skarbu umieścił Międzynarodowy Bank Inwestycyjny, a także jego trzech szefów na swojej liście instytucji i osób objętych sankcjami.

Do Ameryki nie wjadą dwaj Rosjanie: prezes banku Nikołaj Kosow i Gieorgij Potapow, który jest wiceprzewodniczącym rady zarządzającej. Trzecią osobą, na którą nałożono embargo wizowe jest wiceprezes instytucji - Węgier Imre Laszlóczki.

Instytucja zakorzeniona w ZSRR i powiązania z wywiadem

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny został założony 53 lata temu przez Związek Radziecki i kraje satelickie. Cztery lata temu przeniesiono jego siedzibę z Moskwy do stolicy Węgier Budapesztu, a rosyjskie władze chciały go wykorzystywać jako substytut raju podatkowego.

Współwłaścicielami banku pozostało już tylko siedem krajów. Z Unii Europejskiej są to tylko Węgry, Rumunia i Bułgaria, ale dwa ostatnie wychodzą z niego w połowie roku.

REKLAMA

Nieoficjalnie MBI nazywany jest "bankiem szpiegów" ze względu na powiązania z rosyjskimi służbami wywiadowczymi.

Amerykański rząd przypomina i ostrzega

Z początkiem kwietnia amerykański Departament Sprawiedliwości wezwał sektor prywatny do przestrzegania zobowiązań, związanych z sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone na Rosję. Międzynarodowe firmy powinny zwracać uwagę na zobowiązania związane z sankcjami i pamiętać o możliwych skutkach naruszenia amerykańskiego prawa.

Biznes wszelkiego rodzaju powinien też działać odpowiedzialnie, aby realizować obowiązujące zasady - głosi oświadczenie Departamentu Sprawiedliwości.

Czytaj także:

IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej