"Wydłużony do 64 lat". Prezydent Francji podpisał ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego

Prezydent Francji podpisał ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego. Podniesienie wieku emerytalnego do 64 lat wywołało w całym kraju protesty i zamieszki uliczne. Zgodnie z francuską konstytucją projekt został przyjęty bez głosowania w Zgromadzeniu Narodowym.

2023-04-15, 11:18

"Wydłużony do 64 lat". Prezydent Francji podpisał ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego
Prezydent Francji podpisał ustawę o podniesienu wieku emerytalnego.Foto: PAP/Albert Nieboer

Rada Konstytucyjna zatwierdziła zapisy ustawy zakładające podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat oraz zlikwidowanie przywilejów emerytalnych w niektórych branżach zawodowych. Odrzucono sześć zapisów, między innymi te, które wprowadzały udogodnienia dla seniorów. Rada odrzuciła też wniosek opozycji o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy.

Wniosek związków zawodowych

Francuski prezydent odrzucił wniosek związków zawodowych o niepublikowanie ustawy. Niepopularna reforma emerytalna, której sztandarowym elementem jest podniesienie wieku emerytalnego do 64 lat, została ogłoszona rano w Dzienniku Urzędowym, po tym jak Rada Konstytucyjna zatwierdziła treść tekstu.

Projekt ustawy wydłuża ustawowy wiek emerytalny z 62 lat do 64 lat. Od 1 września 2023 r. wiek ten będzie stopniowo podwyższany w tempie 3 miesięcy na pokolenie począwszy od ubezpieczonych urodzonych 1 września 1961 roku. Nowo zatrudniani pracownicy będą objęci już nowym powszechnym systemem emerytalnym.

Czytaj także:

IAR/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej