Finlandia: uruchomiono najpotężniejszy reaktor jądrowy w Europie. Dotychczas takie reaktory miały tylko Chiny
Najpotężniejszy reaktor atomowy w Europie, należący do Finlandii Olkiluoto 3, rozpoczął dziś regularną pracę. Reaktor francusko-niemieckiej konstrukcji o mocy 1600 megawatów, samodzielnie zapewni 14 procent potrzebnej Finom energii elektrycznej.
2023-04-16, 15:21
Wraz z pozostałymi dwoma reaktorami - o mocy 880 MW - elektrownia Olkiluoto, pokryje 30 proc. zapotrzebowania całego kraju na energię elektryczną. Inwestycja rozpoczęła się w 2005 r. Oddanie jej do użytku było przez kilkanaście lat wielokrotnie odkładane. Koszty budowy przewyższyły kilkukrotnie pierwotne szacunki i wyniosły ok. 13 mld euro.
Europejski Reaktor Ciśnieniowy trzeciej generacji, w skrócie EPR (ang. European Pressurized Reactor), został zaprojektowany przez francuskie koncerny EDF i Framatome oraz niemiecki Siemens. Na świecie do tej pory takimi reaktorami dysponowały wyłącznie Chiny.
Koniec ery energetyki jądrowej w Niemczech
Inny kierunek przyjęły Niemcy, które w sobotę wygasiły swoje 3 ostatnie elektrownie atomowe. Polityczna batalia o energię jądrową toczyła się praktycznie do ostatniej chwili, a chadecy uważają, że decyzja rządu federalnego jest pozbawiona racjonalnych podstaw. Jednakże po 60 latach era energetyki jądrowej w Niemczech dobiegła końca.
Zweryfikowania decyzji rządu domagała się nie tylko opozycyjna chadecja, ale też zaznajomieni z zagadnieniem naukowcy.
Wśród osób, które w liście do kanclerza Scholza opowiedziały się za dalszą eksploatacją elektrowni, znaleźli się dwaj laureaci Nagrody Nobla - niemiecki fizyk Klaus von Klitzing i były sekretarz energii USA Steven Chu. Naukowcy tłumaczyli, że bezemisyjne reaktory jądrowe zapewniają prąd milionom gospodarstw domowych.
Według ostatnich sondaży około 60 proc. Niemców uważa, że działania rządu są nieracjonalne.
- Spotkanie prezydenta Dudy z szefem MAEA. "W Polsce wiemy co znaczy, gdy dojdzie do katastrofy w elektrowni nuklearnej"
- PGE PAK Energia Jądrowa: powołano nową spółkę. Zajmie się budową elektrowni w Pątnowie
- Milowy krok na rzecz OZE. Prezydent Duda podpisał "ustawę wiatrakową"
IAR/łl