Unia chce ingerować w krajowe leśnictwo. "Polska i Włochy będą się temu zdecydowanie sprzeciwiać"

2023-04-27, 23:36

Unia chce ingerować w krajowe leśnictwo. "Polska i Włochy będą się temu zdecydowanie sprzeciwiać"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: IanC66/Shutterstock

Przebywająca w Rzymie delegacja polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska przeprowadziła rozmowy we włoskim ministerstwie rolnictwa. Dyskutowano o problemach stojących przed leśnictwem w kontekście planów dalszej integracji Unii Europejskiej.

Delegacji przewodniczy sekretarz stanu ministerstwa Małgorzata Golińska.

- Dyskutowaliśmy też o zagrożeniach związanych z coraz częściej proponowanymi rozwiązaniami przez Parlament Europejski i Komisję Europejską, które próbują ingerować w wyłączne kompetencje krajów członkowskich w zakresie leśnictwa. Zgodziliśmy się, że Polska i Włochy będą się temu zdecydowanie sprzeciwiać - powiedziała.

Zielone technologie

Delegacja wraz z Agencją Inwestycji i Handlu oferuje stronie włoskiej zielone technologie wypracowane przez 9 polskich firm wyłonionych w ramach konkursu. Dziś rano w polskiej ambasadzie odbyła się w tej sprawie polsko-włoska konferencja.

Posłuchaj

Polska i Włochy przeciwne ingerencji Unii Europejskiej w sprawy leśnictwa (IAR/Piotr Kowalczuk) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Jutro polskie zielone technologie zostaną zaprezentowane władzom i przedsiębiorcom rolniczego regionu Abruzji.

***

W styczniu Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię dla zmian w unijnych traktatach, które umożliwiłyby w przyszłości przeniesienie leśnictwa z kompetencji krajowych do wspólnych Unii.

14 kwietnia Sejm głosami PiS, PSL, Kukiz'15 i Konfederacji podjął uchwałę w obronie polskich lasów. Przeciw byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050. W podjętej uchwale Sejm stwierdza, że leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii krajów członkowskich Unii Europejskiej. 

Izba zauważa, że od kilku lat Unia Europejska narusza tę zasadę, oddziałując na leśnictwo poprzez akty prawne wydawane na różnych poziomach. Przypomina też o niedawnej decyzji jednej z komisji Parlamentu Europejskiego, która pozytywnie zaopiniowała wniosek dotyczący zmian w traktatach europejskich, odnośnie przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajów członkowskich do kompetencji wspólnych Unii Europejskiej.

Czytaj także:

iar/pap/Piotr Kowalczuk/as

Polecane

Wróć do strony głównej