Premier Morawiecki w rumuńskich mediach: Konstytucja 3 maja jest dowodem naszej tożsamości

2023-05-03, 19:52

Premier Morawiecki w rumuńskich mediach: Konstytucja 3 maja jest dowodem naszej tożsamości
Premier Mateusz Morawiecxki podkreślił w artykule opublikowanym w rumuńskich mediach podkreślał znaczenie Konstytucji 3 maja dla polskiej tożsamości. Foto: PAP/Grzegorz Momot/Twitter.com/@MorawieckiM

W Konstytucji 3 maja tkwi "praźródło zarówno późniejszego czynu niepodległościowego, jak i idei, z której zrodziła się Solidarność - Polak jest przede wszystkim człowiekiem wolnym" - napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule w opublikowanym w rumuńskiej agencji Agerpres.

"Jeżeli wraz z chrztem Polski staliśmy się narodem, to 3 maja 1791 roku staliśmy się nim we współczesnym znaczeniu tego słowa. Uchwalona w tamtym dniu Konstytucja jest nie tylko dokumentem historycznym, ale również dowodem naszej tożsamości" - przekonuje premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w środę tekście w rumuńskiej agencji Agerpres.

"Praźródło czynu niepodległościowego"

"Tożsamość ta opiera się na trzech podstawach: prawie, wolności i chrześcijaństwie. Tym samym wartościom pragniemy podporządkować nasze życie zbiorowe dzisiaj i jutro" - pisze szef polskiego rządu.

W Konstytucji 3 maja tkwi według niego "praźródło zarówno późniejszego czynu niepodległościowego, jak i idei, z której zrodziła się Solidarność - Polak jest przede wszystkim człowiekiem wolnym".

Lekcje "polskich ojców założycieli"

Premier przypomniał, że "wzmacniając fundamenty państwa i prawa, Konstytucja 3 maja chroniła równocześnie wolność jednostki", "podzieliła władzę publiczną na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą", i choć "nie zniosła wprawdzie poddaństwa, utorowała drogę ku emancypacji ludu" i "potwierdziła również wolność religijną, którą mogli cieszyć się obywatele I Rzeczypospolitej".

"Demokracja jest tak cenna, ponieważ stanowi jedyny ustrój, w którym człowiek jest obywatelem, a nie poddanym. Pamiętajmy, że idea godności osoby i jej wolności wyrasta z chrześcijańskich korzeni naszej cywilizacji.

Nie możemy zapomnieć o wartościach, które przekazuje nam Ewangelia. W przeciwnym razie słowa takie jak »demokracja« i »konstytucja« utracą swoje znaczenie, stając się pustymi hasłami, które znajdują fałszywych obrońców. O tym również uczą nas polscy ojcowie założyciele" - podkreśla Morawiecki.

Posłuchaj

232 lata temu w Warszawie uchwalono Konstytucję 3 maja, pierwszą konstytucję w Europie oraz drugą na świecie. Była to jedna z ostatnich prób ratowania Rzeczpospolitej przed upadkiem i wprowadzenia reform, które umocniłyby władzę centralną oraz osłabiły obce wpływy - relacja Przemysława Lisa (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

"Opowiadamy Polskę światu"

Artykuł Mateusza Morawieckiego powstał w ramach najnowszej odsłony globalnego projektu "Opowiadamy Polskę światu", realizowanej przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

Wszystkie teksty projektu "Opowiadamy Polskę światu" opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

src=" //static.prsa.pl/b5b00b07-81c4-4345-a770-a45fe6df6726.file"


PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej