more_horiz
Wiadomości

Radosław Fogiel z wizytą na Łotwie. Rozmawiał o sytuacji Polaków

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 14:55
- Chcemy, by polskie nauczanie było na jak najwyższym poziomie i by było dostępne dla wszystkich, którzy chcieliby uczyć się w polskich szkołach - powiedział w środę w Rydze Radosław Fogiel, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP.
Radosław Fogiel z wiceprzewodniczącym Parlamentu Łotwy Janisem Grasbergsem
Radosław Fogiel z wiceprzewodniczącym Parlamentu Łotwy Janisem GrasbergsemFoto: TT/@PLinLatvia

Radosław Fogiel i wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Barbara Bartuś we wtorek rozpoczęli wizytę na Łotwie. Pierwszego dnia uczestniczyli w szeregu spotkań w parlamencie tego kraju: z komisją spraw zagranicznych, Grupą ds. Współpracy z Polskim Parlamentem oraz wicemarszałkiem Saeimy Janisem Grasbergsem. Odbyło się też spotkanie kierownictwa komisji w MSZ z podsekretarz stanu Ingridą Lavrence i z przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Czego dotyczyły rozmowy?

- Rozmawialiśmy o relacjach polsko-łotewskich, o współpracy, w tym w zakresie bezpieczeństwa, o nadchodzącym szczycie NATO, o możliwościach rozwoju współpracy handlowej, turystyki między naszymi krajami - przekazał szef Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP. - Siłą rzeczy dużo miejsca poświęciliśmy rozmowom o Polakach na Łotwie, zwłaszcza sytuacji polskiego szkolnictwa - dodał Fogiel.

Parlamentarzysta zaznaczył, że stronie polskiej zależy na tym, "by polskie nauczanie było na jak najwyższym poziomie i by było dostępne dla wszystkich, którzy chcieliby uczyć się w polskich szkołach". - Liczę, że nasze ministerstwa w duchu dialogu dojdą do porozumienia, które będzie satysfakcjonować obie strony - powiedział Radosław Fogiel.

Szkoła w Krasławiu 

Zapytany o sytuację szkoły w Krasławiu (łot. Kraslava) na wschodzie Łotwy, której zamknięcie ogłosił w lutym lokalny samorząd, Radosław Fogiel wskazał, że polscy parlamentarzyści apelowali do swoich łotewskich odpowiedników o zaangażowanie w tę sprawę. - Ta kwestia musi być rozwiązana na poziomie ministerialnym, w konsultacjach ministrów, najlepiej zakończonych podpisaniem umowy - podkreślił. - Z tego, co nam wczoraj przekazano, odpowiedź z tutejszego ministerstwa edukacji już jest podobno w drodze do ministra Przemysława Czarnka - poinformował Radosław Fogiel. - Więc liczę na pozytywny efekt - dodał.

Radosław Fogiel przyznał, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie nadała nowy kontekst także stosunkom polsko-łotewskim. - Nasze relacje były dobre, ale ta wspólna sprawa nas bardzo zbliżyła. Nie tylko zresztą (zbliżyła) z Łotwą - ze wszystkimi krajami bałtyckimi. W zasadzie stworzył się nowy format - kraje bałtyckie plus Polska - który na różnych poziomach politycznych funkcjonuje - powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP. - Relacje polsko-łotewskie są dziś naprawdę bardzo dobre - podsumował poseł.

W środę polscy parlamentarzyści wzięli udział w zakończeniu roku szkolnego w Polskiej Szkole Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze. - Jesteśmy bardzo zbudowani tym, jak szkoła funkcjonuje i jaka jest nowoczesna oraz tym, jak aktywne są dzieci i młodzież się w niej uczące - przyznał Fogiel. Prezydium sejmowej komisji uda się też w środę do bazy wojskowej w Adażi, gdzie stacjonują żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Czytaj więcej:

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także