Odbudowa zniszczonej tamy na Dnieprze. Padają kwoty przekraczające miliard dolarów

Aby tama mogła z powrotem pełnić swoją funkcję, ukraińskie służby muszą najpierw przywrócić jej integralność, a potem zainstalować nowe jednostki hydrauliczne. Ponadto konieczny jest demontaż i odbudowa od podstaw całego kompleksu nowej elektrowni wodnej. Koszt tego przedsięwzięcia zdaniem władz Ukrainy przekroczy miliard dolarów.

2023-06-07, 13:38

Odbudowa zniszczonej tamy na Dnieprze. Padają kwoty przekraczające miliard dolarów
Bardzo kosztowne będzie samo przywrócenie integralności tamy. Foto: PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Budowa nowej elektrowni wodnej na dolnym Dnieprze może kosztować około 1 miliarda dolarów. Chodzi nie tylko o instalację nowych jednostek hydraulicznych, ale także o przywrócenie integralności ogromnej tamy, donosi służba prasowa ministerstwa gospodarki.

- Przede wszystkim mówimy o demontażu i odbudowie od podstaw całego kompleksu nowej elektrowni wodnej. Według wstępnych szacunków ministerstwa środowiska i państwowej inspekcji ochrony środowiska, zasoby wodne zostały uszkodzone na kwotę 2 miliardów hrywien. Kwota ta tylko wzrośnie - powiedziała Julia Swiridenko, minister gospodarki Ukrainy.

Jedna z największych katastrof spowodowanych przez człowieka

Wczoraj rano ukraińskie władze poinformowały, że Rosjanie wysadzili zaporę elektrowni wodnej w Nowej Kachowce. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Ewakuowanych ma zostać łącznie kilkanaście tysięcy osób zamieszkałych na prawym brzegu Dniepru.

Zbiornik Kachowski to wielki zbiornik zaporowy w dolnym biegu Dniepru, napełniony po wybudowaniu Kachowskiej Elektrowni Wodnej, jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku. Jego wodami m.in. jest chłodzona największa elektrownia atomowa w Europie - Zaporoska.

REKLAMA

Ministerstwo gospodarki zauważa, że zniszczenie zapory wodnej w Kachowce można nazwać jedną z największych katastrof spowodowanych przez człowieka w Europie w ostatnich dziesięcioleciach, Teraz Ukraina potrzebuje jak najszybszej pomocy, aby zminimalizować i wyeliminować konsekwencje wybuchu w interesie całej ludzkości.

Czytaj także:

IAR/łs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej