more_horiz
Wiadomości

Ogromna skala katastrofy. Zdjęcia satelitarne przed i po wysadzeniu tamy na Dnieprze

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 10:37
Zdjęcia z terenów zalanych po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce dostarczone przez Maxar Technologies pokazują ponad 2,5 tys. km kwadratowych i dają pewne wyobrażenie o skali zniszczeń - napisał brytyjski "Guardian". Na zdjęciach można porównać widok obszarów delty Dniepru przed i po zniszczeniu zapory.
Satelitarne zdjęcie zniszczonej tamy na Dnieprze
Satelitarne zdjęcie zniszczonej tamy na DnieprzeFoto: EPA/SATELLITE IMAGE 2023 MAXAR TECHNOLOGIES

Zdjęcia satelitarne wykonane przez Maxar Technologies pokazują niszczycielskie skutki powodzi w miastach i wsiach wzdłuż Dniepru. Około 17 tys. osób zostało ewakuowanych z miejscowości, które znalazły się na drodze powodzi.

Materiał dokumentuje sytuację na ponad 2,5 tys. km kwadratowych między Nową Kachowką a Zatoką Dnieprowską na południowy zachód od Chersonia, co daje pewne wyobrażenie o skali kryzysu.

Zdjęcia pokazują domy i budynki zanurzone w wodzie; widać jedynie dachy. Woda zalewa parki, ziemię rolną i infrastrukturę.

Martin Griffiths, podsekretarz generalny ds. humanitarnych i koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych w ONZ, powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że "ogrom katastrofy zostanie w pełni uświadomiony dopiero w nadchodzących dniach" - napisał "Guardian".

Gazeta cytuje też jednego z doradców prezydenta Ukrainy, który powiedział, że "obecnie rozgrywa się globalna katastrofa ekologiczna, a tysiące zwierząt i ekosystemów zostanie zniszczonych w ciągu najbliższych kilku godzin". 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także