Grecja: konferencja nt. reparacji wojennych. "Immunitet jurysdykcyjny nie może być wyżej niż prawa człowieka"
Postwojenna sprawiedliwość i reparacje wojenne - te zagadnienia omówią dziś w Atenach prawnicy z kilku europejskich krajów podczas międzynarodowej konferencji (początek o 10:00). Jej głównym organizatorem jest polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
2023-06-13, 05:14
Wiceszef resortu Arkadiusz Mularczyk wyjaśniał, że jednym z głównych tematów konferencji jest kwestia dochodzenia roszczeń przez osoby prywatne.
Prawna droga dochodzenia roszczeń
- Ofiary drugiej wojny światowej nie mają prawnej drogi dochodzenia roszczeń. Sądy odrzucają takie pozwy, bowiem przed nimi chroni immunitet jurysdykcyjny. W wielu krajach jednak trybunały konstytucyjne orzekły, że jest to niezgodne z prawami człowieka, że immunitet jurysdykcyjny nie może być wyżej niż ochrona praw człowieka - zaznaczył.
Posłuchaj
W konferencji wezmą udział prawnicy z Grecji, Włoch, Polski i Serbii. Omówią prawne aspekty zadośćuczynienia za krzywdy i straty w międzynarodowym prawie publicznym i prywatnym. Dyskutować będą też nad możliwością zgłaszania roszczeń o zadośćuczynienie i odszkodowanie za pośrednictwem organizacji międzynarodowych.
- Ponad połowa Polaków chce reparacji od Niemiec. Sprzeciwia się temu większość wyborców opozycji
- "Punkt wyjścia do rozmów". Wiceminister Mularczyk skierował list do niemieckich parlamentarzystów
ZOBACZ TAKŻE: Arkadiusz Mularczyk: Niemcy zakładają, że temat reparacji zniknie, jeśli opozycja wygra wybory
IAR/jb
REKLAMA