Blokowanie unijnego pakietu wsparcia dla polskich rolników. Wojciechowski obwinia szefową KE

Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski obwinia przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen o blokowanie pakietu finansowego dla rolników z pięciu krajów, w tym z Polski. Chodzi o 100 milionów euro, w tym 40 milionów dla Polski w związku ze stratami spowodowanymi nadmiernym importem z Ukrainy - informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.

2023-06-13, 14:20

Blokowanie unijnego pakietu wsparcia dla polskich rolników. Wojciechowski obwinia szefową KE
Unijne wsparcie dla rolników skierowane miało być dla Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier.Foto: Shutterstock/DedovStock

O tym, że zgoda na pakiet 27 krajów była spodziewana wczoraj, ale decyzją Ursuli von der Leyen została przełożona informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka powołując się na nieoficjalne informacje.

Teraz oficjalnie powiedział o tym w Sztokholmie komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. - Wszystko jest przygotowane do podjęcia decyzji, a ona należy do przewodniczącej Komisji. Zgoda była planowana w poniedziałek, ale szefowa Komisji zdecydowała o przełożeniu terminu. Z mojego punktu widzenia nie ma powodów, by wstrzymywać się z decyzją i mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu zostanie ona podjęta - powiedział komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.


Posłuchaj

Komisarz Janusz Wojciechowski obwinia szefową KE o blokadę pakietu dla rolników z 5 krajów - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:44
+
Dodaj do playlisty

 

Problem z tranzytem zboża?

Z niedzielnych ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynikało, że powodem zablokowania decyzji przez szefową Komisji o przekazaniu 100-milionowego pakietu były utrudnienia z tranzytem zboża z Ukrainy. To potwierdziła wczoraj rzeczniczka Komisji.

REKLAMA

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się, że Ursula von der Leyen miała wprost wskazywać na Polskę, że utrudnia ona nieskrępowany tranzyt.

Zgodnie z porozumieniem Komisji z końca kwietnia z Polską, Bułgarią, Rumunią, Słowacją i Węgrami import pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do tych krajów jest zakazany, ale zapewniony ma być nieskrępowany tranzyt do pozostałych państw Unii oraz tych spoza Wspólnoty.

Czytaj także:

pg,iar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej