Ekspert: szczyt NATO nie był porażką Ukrainy, ale Kijów powinien wyciągnąć wnioski z tej lekcji
- Ukraina otrzymała na tym szczycie bardzo wiele. Jednak oczywiście chcielibyśmy otrzymać jeszcze więcej - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Jewhen Mahda, ukraiński ekspert, dyrektor Instytutu Polityki Światowej. Jak podkreślił, Ukraina powinna wyciągnąć wnioski z doświadczeń szczytu w Wilnie i uwzględnić je w dalszych działaniach. - To blok polityczno-wojskowy, w którym więcej waży jednak komponent polityczny - ocenił ekspert.
2023-07-13, 21:30
- Jest zrozumiałe, że Ukraina nie może zostać członkiem NATO w czasie gdy trwa wojna z Rosją, państwem posiadającym broń atomową. Trzeba mieć tego świadomość - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl analityk ukraiński Jewhen Mahda, komentując szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie i jego ustalenia, dotyczące Ukrainy.
Jak zaznaczył, szczyt przyniósł jednak innego rodzaju formy wsparcia. Ukraina otrzymała pomoc wojskową od poszczególnych członków NATO, w tym np. nowy pakiet wsparcia od Niemiec, od Kanady, rakiety dalekiego zasięgu od Francji.
Jak ocenił ekspert, NATO zaczęło działać w sposób "hybrydowy" - zamiast przekazać Ukrainie wsparcie bezpośrednio kanałami Sojuszu - Kijów otrzymał deklarację wsparcie ze strony grupy G7, siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata. - Taka deklaracja wywołuje mniejsze poruszenie w Rosji i myślę, że tego rodzaju decyzję podjęto świadomie - ocenił.
Jak powiedział analityk, ważne jest to, że zdecydowano się przekazywać Ukrainie potrzebne jej teraz elementy wsparcia, podczas gdy wiadome jest, że status członkostwa jest dopiero kwestią przyszłości.
REKLAMA
Jewhen Mahda zaznaczył, że w szeregi NATO najpewniej wkrótce, być może jesienią, wejdzie Szwecja, co leży w interesie wszystkich jej członków i także Ukrainy.
Analityk podkreślił, że NATO wzmocniło swoją współpracę m.in. z Japonią, co świadczy o planowanej większej aktywności w regionie Pacyfiku i wstrzymywania wpływów Rosji.
Ukraiński ekspert zaznaczył, że jego zdaniem Sojusz mógł wziąć na siebie działania związane z ochroną szlaku transportu zbóż - niestety do tego nie doszło
Ważna lekcja
- Ten szczyt był ważną lekcją dla Ukrainy, w tym że NATO jest blokiem w dużej mierze politycznym, nie tylko wojskowym. Ten wniosek Ukraina musi przepracować, wyciągnąć z tego doświadczenia odpowiednie nauki i na tej podstawie prowadzić dalsze działania - podsumował analityk.
REKLAMA
- Niemniej jednak oprócz wsparcia wojskowego, Kijów otrzymał także uproszczenie procedury wejścia do NATO, i także dlatego ten szczyt nie jest porażką Ukrainy - podkreślił.
Deklaracja Sojuszu w sprawie Ukrainy
W pierwszym dniu szczytu NATO w Wilnie państwa Sojuszu wydały deklarację, która odnosi się do kwestii członkostwa Ukrainy w NATO. Zaznaczono tam, że NATO zaprosi Ukrainę do członkostwa, "gdy pozwolą na to warunki“ nie podano jednak terminu.
REKLAMA
Drugiego dnia szczytu miało miejsce pierwsze w historii posiedzenie Komisji NATO-Ukraina. Polscy politycy wskazują na wagę tego ciała - w którym Ukraina będzie miała wpływ na formowanie stanowiska NATO w ważnych dla niej kwestiach.
Również 12 lipca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.
REKLAMA
***
>>>INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ<<<
***
Rozmawiała Agnieszka Kamińska z portalu PolskieRadio24.pl
REKLAMA