Doradca Bidena: decyzja o przekazaniu rakiet ATACMS Ukrainie należy do prezydenta

Prezydent Joe Biden rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim podczas szczytu NATO o przekazaniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu ATACMS i kontynuują tę rozmowę - powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Zaznaczył, że ewentualne przekazanie rakiet nastąpi po decyzji prezydenta.

2023-07-21, 23:47

Doradca Bidena: decyzja o przekazaniu rakiet ATACMS Ukrainie należy do prezydenta
Jake Sullivan podkreślił, że decyzja o przekazaniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu należy do prezydenta. Foto: vblinov/ Shutterstock

Pytany o rakiety ATACMS, będące na czele ukraińskiej listy życzeń, Sullivan oświadczył na konferencji Aspen Security Forum, że sprawa była przedmiotem niedawnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy w Wilnie.

- To, czy ostatecznie damy ATACMS będzie decyzją prezydenta. On rozmawiał o tym z prezydentem Zełenskim i kontynuują tę rozmowę - powiedział Sullivan. Zaznaczył jednak, że Ukraina posiada już rakiety dalekiego zasięgu ofiarowane jej przez Wielką Brytanię i Francję - pociski powietrze-ziemia Storm Shadow/SCALP.

Priorytetem są dostawy amunicji

Sullivan stwierdził jednak, że dla niego priorytetem jest zapewnienie Ukrainie odpowiednich dostaw amunicji artyleryjskiej NATO-wskiego kalibru 155 mm i przyznał, że spędza nad problemem zwiększenia produkcji tej amunicji 30 minut każdego dnia. Dodał, że właśnie niedostatek pocisków był powodem wysłania Ukrainie amunicji kasetowej.

- Zdecydowaliśmy się, że dostarczymy amunicję kasetową, bo alternatywą było to, że nie będą mieli wystarczająco pocisków do walki z siłami rosyjskimi - powiedział doradca Bidena.

REKLAMA

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Jake Sullivan potwierdził też, że szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16 rozpocznie się w sierpniu.

Ukraina pod gradem rosyjskiej broni

Tylko w tym tygodniu Rosja użyła przeciw Ukrainie prawie 70 rakiet i 90 dronów, w znacznej mierze w obwodzie odeskim, w Mikołajowie i innych miejscach na południu - poinformował w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Oczywiście naszym wojownikom udało się zestrzelić część wrogich rakiet i dronów, za co dziękuję każdemu z naszych obrońców. Niestety jednak zdolności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej nie są jeszcze wystarczające do ochrony całego ukraińskiego nieb - wskazał ukraiński przywódca.

REKLAMA

Posłuchaj

Ukraińska armia atakuje rosyjskie pozycje na kilku odcinkach wschodniego i południowego frontu. Najcięższe walki toczone są na Zaporożu i w okolicach Bachmutu. Poważną przeszkodę dla ofensywy stanowią rosyjskie pola minowe - relacja Pawła Buszki (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak gościem Programu 1 Polskiego Radia:

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej