Tragedia u wybrzeży Tunezji. Zatonął statek z migrantami, są co najmniej cztery ofiary śmiertelne
Statek przewożący migrantów z Afryki Subsaharyjskiej zatonął u wybrzeży tunezyjskich wysp Kerkennah. Zginęły co najmniej cztery osoby, a 51 osób uznano za zaginione.
2023-08-07, 02:31
Tunezja mierzy się mierzy się z rosnącym problemem nielegalnej migracji. Obecnie to właśnie z tego kraju wypływa najwięcej łodzi przewożących migrantów z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Od początku tego roku tunezyjska straż przybrzeżna wyłowiła z morza ciała 901 osób.
Migranci zmierzają głównie w kierunku Włoch, ale ich łodzie często nie są w stanie dopłynąć do celu. Przedwczoraj wieczorem dwa statki zatonęły u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusy. Utonęły dwie osoby, a służby poszukują nadal 31 pasażerów.
Kryzys na Lampedusie
Agencja ANSA podała, że "w nocy ze środy na czwartek na włoską wyspę Lampedusa dotarło kolejnych 696 migrantów". "Pomimo ciągłych transferów organizowanych przez prefekturę w Agrigento, na południowym wybrzeżu Sycylii, o świcie w ośrodku recepcyjnym na Lampedusie przebywało 2069 osób" - dodano.
Dziesięć z 14 małych łodzi, które dotarły na Lampedusę, wypłynęło z nadmorskiego miasta Safakis w Tunezji. Migranci zapłacili przemytnikom od 1200 do 2500 dinarów tunezyjskich (1 dinar tunezyjski to ok. 1,3 zł.) za przeprawę. Włoskie służby pomogły im w dotarciu na wyspę.
REKLAMA
Z kolei z tunezyjskich Wysp Karkanna przypłynęła 6-metrowa drewniana łódź, na pokładzie której znajdowało się 27 Tunezyjczyków, w tym trzy kobiety. Podróż kosztowała ich 7000 dinarów tunezyjskich.
Pozostałe trzy łodzie
Pozostałe trzy łodzie z - odpowiednio - 56, 133 i 60 Bengalczykami, Marokańczykami, Somalijczykami, Egipcjanami, Erytrejczykami, Sudańczykami, Pakistańczykami, Syryjczykami i Ghańczykami na pokładzie wyruszyły z trzech miast w Libii. Tu podróż kosztowała od 3500 do 4500 dolarów amerykańskich i dodatkowo 12 000 dinarów libijskich (1 dinar libijski to ok. 0,85 zł.). Natomiast w środę na wyspę przybyło 1292 migrantów 26 różnymi łodziami.
W ośrodku recepcyjnym w dzielnicy Imbriacola, mimo ciągłych transferów organizowanych przez prefekturę Agrigento, w czwartek o świcie przebywało 2069 osób. W ciągu dnia policja przetransportuje promem Cossydra 183 migrantów do sycylijskiego Porto Empedocle. A wieczorem kolejne 200 osób wypłynie z Lampedusy na statku Galaxy.
Meloni: nielegalna migracja musi zostać zatrzymana
W czwartek premier Włoch Giorgia Meloni na konferencji prasowej w Brukseli zaapelowała do Komisji Europejskiej o zwiększenie funduszu na walkę z nielegalną imigracją. - Dodatkowe 12 mld zapowiedzianych przez KE na imigrację to dobry początek. Ważne jest, aby zrozumieć, że do rozwiązania tego problemu potrzebne są pieniądze - oświadczyła Meloni.
REKLAMA
Stanowisko rządu włoskiego przed decyzjami Rady Europejskiej w sprawie tzw. pakietu migracyjnego premier Meloni wyraziła 9 czerwca w rozmowie z Bruno Vespą na forum na temat przyszłości Włoch w Mandurii w Apulii.
- Wojny klanów to część większego problemu. W Niemczech radykałowie wszelkiej maści mają się wyjątkowo dobrze
- Szef norweskiej policji ostrzega: migracja przyczyną strzelanin w Szwecji. Nie powtórzymy ich błędów
dn/IAR/PAP
REKLAMA