Czołgi będą serwisowane także na Ukrainie. W Niemczech trwa szkolenie pracowników

Szef koncernu Armin Papperger powiedział gazecie "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", że Rheinmetall planuje wkrótce rozpocząć serwisowanie czołgów na Ukrainie. Usługa zostanie uruchomiona "jeszcze w tym miesiącu". Dodał, że ukraińscy pracownicy są szkoleni w RFN.

2023-08-19, 20:38

Czołgi będą serwisowane także na Ukrainie. W Niemczech trwa szkolenie pracowników
Koncern Rheinmetall chce w tym miesiącu rozpocząć serwisowanie czołgów na Ukrainie. Foto: facebook.com /General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Niemcy dostarczają Ukrainie m.in. czołgi Leopard, które biorą udział w wyzwalaniu terenów spod rosyjskiej okupacji. Papperger powtórzył również zamiar jak najszybszego rozpoczęcia produkcji czołgów na Ukrainie.

- Może to nastąpić szybko, jest tam wystarczająco dużo dobrze wyposażonych fabryk czołgów z czasów sowieckich. Chcemy je wynajmować, a następnie produkować pojazdy w standardzie NATO na jednej lub dwóch liniach produkcyjnych - powiedział.

- Chcemy to robić na miejscu, bo Ukraina musi się kiedyś uniezależnić w produkcji zbrojeniowej - podkreślił szef firmy Rheinmetall.

Centrum serwisowe w Polsce

W kwietniu br. w Ramstein podczas spotkania ministrów obrony krajów NATO minister Błaszczak podpisał ze swoim niemieckim odpowiednikiem porozumienie dotyczące powstania w ZM "Bumar-Łabędy" centrum serwisowego dla całej rodziny czołgów Leopard 2.

REKLAMA

Szef MON przypomniał wówczas, że w najbliższym czasie na Ukrainie znajdą się dwa bataliony czołgów Leopard 2 w wersji 2A4 i 2A6, które będą serwisowane i naprawiane w zakładach "Bumar-Łabędy". - To szansa na rozwój firmy w przyszłości, to jest szansa na to, żeby powstały kolejne dodatkowe miejsca pracy tu, właśnie w Gliwicach - powiedział wtedy.

Leopardy 2 to czołgi podstawowe produkowane przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, wykorzystywane są przez armie wielu państw w Europie, w tym w liczbie kilkuset sztuk przez Polskę i Niemcy. W ostatnich miesiącach przekazanie pewnej liczby tych czołgów broniącej się Ukrainie stało się przedmiotem intensywnej debaty; ostatecznie zapadła decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów w dwóch wersjach - 2A4 i 2A6, po batalionie obu typów.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej