Plan zamknięcia granic z Białorusią. Litwa zadowolona z postanowień
Litwa jest zadowolona z postanowień, które zapadły w poniedziałek w Warszawie - mówi Polskiemu Radiu wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramaviczius. W polskiej stolicy szefowie MSW Polski i krajów bałtyckich spotkali się w związku z zagrożeniami ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki.
2023-08-29, 13:15
Arnoldas Abramavicius zaznaczył, że władzom w Wilnie zależało na tym, aby decyzja została podjęta na poziomie regionalnym, gdyż wszystkie państwa w tej części Europy zmagają się ze wspólnym zagrożeniem. - Reżimy białoruski i rosyjski są tym zagrożeniem, i to zagrożeniem na długo. Dlatego musimy mieć wszystkie warianty i reagować - powiedział wiceminister..
Czytaj także w TVP.Info: Rosyjski wywiad szuka chętnych do pracy przeciwko Polsce
Szefowie MSW Polski i krajów bałtyckich uzgodnili wczoraj szczegółowe warunki zamknięcia granicy. Litewska minister Agne Biliotaite mówiła, że jednym z nich jest incydent zbrojny na granicy jednego z państw, a drugim - zorganizowanie masowego przedostania się nielegalnych migrantów przez granice jednego z państw. Wilno w reakcji na zagrożenie ze strony grupy Wagnera oraz w związku z rosnącym przemytem zamknęło dwa tygodnie temu dwa z sześciu przejść granicznych z Białorusią. W poniedziałek szefowa litewskiego MSW oświadczyła, że w przyszłości mogą zostać zamknięte dwa kolejne punkty.
Czytaj także na wpolityce.pl: Bartosz Kownacki: HIMARS-y w Olecku skutecznie odstraszą. "Rosjanie będą wiedzieli, że nie mają możliwości podejść"
REKLAMA
Żądania względem Białorusi
Arnoldas Abramaviczius zaznaczył, że nie zostały w tej kwestii podjęte na razie żadne decyzje. - Jest grupa robocza na poziomie rządu. W przyszłym tygodniu będzie decyzja, czy zamknięty zostanie jeden czy dwa punkty kontroli granicznej, oraz które to będą przejścia - dodaje wiceminister. Władze w Wilnie przekazały wczoraj, że rozważania dotyczą punktów w Ławaryszkach niedaleko Wilna i Raigardasu koło Druskienik.
Posłuchaj
Szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zażądali w poniedziałek od reżimu Łukaszenki natychmiastowego opuszczenia Białorusi przez najemników z tzw. grupy Wagnera oraz opuszczenia stref przygranicznych przez nielegalnych imigrantów.
Czytaj także w i.pl: Zobacz gdzie PO zlikwidowała jednostki wojskowe. Oto mapki hańby
- Rzecznik PiS: na Zachodzie rośnie liczba przestępstw popełnianych przez imigrantów
- Premier Włoch: trwa napływ migrantów, jakiego nie widziano od wielu lat
[ZOBACZ TAKŻE] Radosław Fogiel w Programie 1 Polskiego Radia
dn/IAR
REKLAMA
REKLAMA