Polonia w Australii wsparła walkę rządu o reparacje. Manifestacja pod konsulatem Niemiec w Sydney

2023-09-02, 12:12

Polonia w Australii wsparła walkę rządu o reparacje. Manifestacja pod konsulatem Niemiec w Sydney
Polonia w Australii wsparła walkę o reparacje. Foto: Screenshot/TVRepublika

1 września 2023 r. pod konsulatem Niemiec w Sydney odbyła się manifestacja wsparcia dla żądań Polski o reparacje za straty w trakcie II wojny światowej.

Organizatorami manifestacji byli Klub "Gazety Polskiej" im. Żołnierzy Niezłomnych w Sydney oraz Stowarzyszenie Polskim Kombatantów, koło nr 1.

1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października ub.r. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł i zrekompensowania szkód. 3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Posłuchaj

Polonia w Australii wsparła walkę o reparacje (Telewizja Republika) 1:53
+
Dodaj do playlisty

"Wiele państw uzyskało odszkodowania od Niemiec, ale nie Polska"

Jarosław Kaczyński przypomniał, że wiele państw uzyskało odszkodowania od Niemiec, ale nie Polska. Jak podkreślił, brak inicjatywy w tej sprawie był luką w działalności państwa, a suma 6 bilionów 200 miliardów złotych, którą powinna uzyskać Polska, nie obciążyłaby gospodarki Niemiec.

Prezes PiS mówił, że sam proces uzyskania reparacji od Niemiec może być czasochłonny. - Jesteśmy w szczególnym momencie polskiej historii, choć droga będzie długa, jesteśmy przeświadczeni, że któregoś dnia odniesiemy sukces - dodał Jarosław Kaczyński.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w wyniku II wojny światowej Polska doznała nie tylko strat materialnych i ludzkich, ale odebrano jej również szanse rozwojowe. - To daje się odczuć także dziś. Elity, które straciliśmy - inżynierowie, którzy nie wynaleźli swoich wynalazków, naukowcy, którzy nie byli w stanie przekuć swoich myśli w czyn - zostali zamordowani. Również cała gospodarka, całe państwo polskie nie mogło się normalnie rozwijać - mówił premier.

Czytaj więcej:

dn/niezależna.pl

Polecane

Wróć do strony głównej