Prezydent podsumował szczyt Trójmorza: wojna pokazała, że kwestia bezpieczeństwa to nasze być albo nie być
- Inicjatywa Trójmorza to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa Polski i całego regionu - mówił w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda. W rumuńskiej stolicy zakończył się szczyt Inicjatywy Trójmorza z udziałem przywódców 12 krajów z północnej, środkowej i południowej Europy.
2023-09-06, 20:32
Trójmorze to pomysł Polski i Chorwacji. Wszystkie kraje, które wchodzą w skład grupy, wspólnie budują połączenia drogowe, kolejowe, energetyczne i cyfrowe. Chodzi o to, by zniwelować zapóźnienia, jakie tzw. nowa część Unii Europejskiej miała w stosunku do Zachodu.
Strategiczne znaczenie Trójmorza
Polski prezydent argumentował w Bukareszcie, że wojna na Ukrainie sprawiła, iż Trójmorze stało się elementem bezpieczeństwa regionu. - To nie jest tylko handel, rozwój gospodarczy. To nie jest tylko turystyka, o której mówimy od samego początku, to nie jest tylko kwestia łączenia ludzi, umożliwianie podróżowania, zwiedzania świata. Dzisiaj wojna na Ukrainie pokazała, że to kwestia naszego bezpieczeństwa, że czasami to także być albo nie być, możliwość przemieszczenia sprzętu albo zapasów, zaopatrzenia - dodał Andrzej Duda.
Posłuchaj
Polski prezydent poinformował w Bukareszcie, że grupa rozważa także nowe pomysły, które miałyby przybliżyć Ukrainę do krajów Unii Europejskiej. - Takim pomysłem, o którym w tej chwili bardzo dużo się mówi, jest budowa szybkiej kolei pomiędzy Kijowem, Warszawą, a pozostałymi stolicami państw Trójmorza po to, aby w kierunku wschodnim, przyszłego członka Unii Europejskiej, jakim jest Ukraina, takie zadanie realizować - wskazał Andrzej Duda.
Posłuchaj
Polski prezydent poinformował w Bukareszcie, że w latach 2018-2021 kraje grupy wydały 80 miliardów euro na inwestycje związane z Trójmorzem, a dodatkowo przeznaczono niemal 40 miliardów euro na związane z tym badania naukowe.
REKLAMA
Zaproszenie dla Grecji
Gospodarz spotkania w Bukareszcie Klaus Iohannis poinformował o oficjalnym zaproszeniu Grecji do Inicjatywy Trójmorza. Powiedział też, że zwiększy się liczba państw współpracujących z grupą, które nie należą do Unii Europejskiej.
- Zdecydowaliśmy, żeby rozszerzyć liczbę krajów stowarzyszonych o Ukrainę i Mołdawię. To pokazuje, że oba te kraje idą w kierunku Unii Europejskiej. Pozwala to także włączyć oba te kraje w nasze projekty infrastrukturalne - mówił Klaus Iohannis.
Przywódcy 12 krajów ustalili także w Bukareszcie, że Trójmorze będzie również skupiać się na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz z bezpieczeństwem cyfrowym.
Czytaj także na tvp.info: Prezydent Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza: Razem możemy więcej! [WIDEO]
REKLAMA
Trójmorze. Szeroka współpraca
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Trójmorza jest wspólne wykorzystywanie nowych źródeł dostaw gazu, takich jak gaz LNG, który Polska kupuje od Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku uruchomiono gazociąg Baltic Pipe, łączący Polskę, Norwegię i Danię, a także gazociąg Polska-Litwa. Do użytku oddano też interkonektor ze Słowacją. Trwa równocześnie rozbudowa gazoportu LNG w Świnoujściu.
W trakcie budowy jest obecnie Rail Baltica, czyli sieć połączeń kolejowych Polski z krajami bałtyckimi, oraz Via Carpatia, czyli sieć dróg, łączących północ z południem.
- Łotewski dyplomata dziękuje Polsce za patrole nieba. Apeluje: NATO musi wzmocnić odstraszanie Rosji w regionie
- Sekretariaty krajowe mogą być silnikami Trójmorza. Dr Popławski: są potrzebne, by działać skutecznie w interesie regionu
jp/IAR
REKLAMA