"Jeden z najodważniejszych bojowników ruchu oporu". "Daily Mail" opisuje postać Witolda Pileckiego
W czwartek brytyjski dziennik "Daily Mail" zamieścił obszerny artykuł opisujący postać rotmistrza Witolda Pileckiego oraz historię jego dobrowolnego pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz i późniejszej ucieczki stamtąd.
2023-09-07, 14:49
Artykuł ma związek z ogłoszoną w sierpniu informacją o tym, że planowany jest nowy film o losach Witolda Pileckiego, "The Enemy of My Enemy", którego scenariusz napisał angielski aktor i scenarzysta Matt King w oparciu o wydaną w 2010 roku książkę "Ochotnik" ("Il Volontario") Marco Patricellego.
"Ostateczne rozwiązanie"
"Opisany przez brytyjskiego historyka prof. Michaela Foota jako jeden z najodważniejszych bojowników ruchu oporu w czasie II wojny światowej, Pilecki zgłosił się na ochotnika do aresztowania i wysłania do Auschwitz. Notatki Pileckiego, przemycane wraz z więziennym praniem, były jednymi z pierwszych świadectw okropności nazistowskiego »ostatecznego rozwiązania«" - pisze "Daily Mail", obszernie cytując te notatki.
Jak wyjaśnia gazeta, w związku z docierającymi informacjami o tym, co się dzieje w nowo utworzonym przez Niemców obozie Auschwitz, polski ruch oporu wpadł na pomysł infiltracji obozu i zorganizowania masowej ucieczki. "Jako urodzony przywódca, który był zarówno odważny, jak i pryncypialny, Pilecki był naturalnym wyborem do poprowadzenia tej operacji" - podkreśla "Daily Mail".
"Szybko przystąpił do organizowania konspiracji pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej (ZOW). Początkowy zamiar był poczwórny: podnieść na duchu więźniów poprzez rozpowszechnianie wiadomości z zewnątrz, zapewnić więźniom dodatkową żywność i odzież, przekazywać na zewnątrz informacje o warunkach panujących w obozie i, jak napisał Pilecki, »co najważniejsze, przygotować oddziały ZOW do przejęcia kontroli nad obozem w dogodnym momencie, po zrzucie broni lub lądowaniu wojsk w okolicy«" - pisze brytyjski dziennik.
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE NA TVP INFO: "Raport Pileckiego". Fragmenty filmu i rozmowy z twórcami [WIDEO]
Opis obozu zagłady
Opisuje, że w czerwcu 1942 roku czterech Polaków uciekło z obozu mając ze sobą szczegółowy raport Pileckiego, który został przekazany polskiemu rządowi na uchodźstwie w Londynie, a następnie Brytyjczykom i pozostałym aliantom, i był to pierwszy kompleksowy zapis na temat obozu zagłady w czasie Holokaustu uzyskany przez aliantów.
Pilecki, obawiając się, że jego konspiracja zostanie odkryta, 26 kwietnia 1943 roku sam uciekł z obozu wraz z dwoma innymi więźniami. "Po powrocie do Warszawy Pilecki przedstawił AK plan ataku na Auschwitz, który ostatecznie został odrzucony. Sporządził również obszerny raport na temat tego, czego był świadkiem w obozie. Zawierające szczegóły dotyczące komór gazowych i krematoriów, w których jak podał, »kremowano około 8000 osób dziennie«, raporty alianci uznali za »wyolbrzymione«" - podkreśla "Daily Mail".
Gazeta przypomina, że po zakończeniu wojny Pilecki pozostał w ruchu oporu, tym razem przeciw komunistycznym władzom, ale w 1947 roku został schwytany, a w maju 1948 roku po miesiącach tortur skazany na śmierć i stracony.
REKLAMA
- Przemysław Wyszyński o roli rotmistrza Pileckiego: byłem ciekaw, dlaczego zrobił to, co zrobił
- Film "Raport Pileckiego" w kinach. Przemysław Wyszyński: chciałem w Pileckim pokazać człowieka
ZOBACZ TAKŻE: Zwiastun filmu o Witoldzie Pileckim
PAP/jb
REKLAMA