Chińskie wojsko w stale zwiększonej gotowości bojowej. Xi zakończył inspekcję armii
W czasie niedawnej inspekcji armii przywódca Chin Xi Jinping wezwał wojskowych do podniesienia poziomu gotowości bojowej, wzmocnienia treningu i budowania nowych zdolności bojowych, by jak podają źródła w Państwie Środka "skutecznie wypełniać zadania wyznaczane przez partię i lud".
2023-09-10, 21:54
Przywódca ChRL Xi Jinping wezwał armię do wszechstronnego podnoszenia gotowości bojowej - poinformowała w niedzielę oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, relacjonując niedawną inspekcję Xi w jednostce wojskowej na północnym wschodzie Chin.
Xi, który jest sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej (CKW), której podlega chińska armia, pochwalił wojsko i policję za pomoc w usuwaniu skutków powodzi, jakie nawiedziły tego lata północno-wschodnią część kraju.
Podczas piątkowej inspekcji w jednostce wezwał armię do podniesienia poziomu gotowości bojowej, wzmocnienia treningu i budowania nowych zdolności bojowych, by skutecznie wypełniać zadania wyznaczane przez partię i lud - przekazała Xinhua.
Chińska armia - wojskiem światowej klasy
W ubiegłym roku w czasie XX krajowego zjazdu KPCh Xi nakazał przyspieszenie modernizacji chińskiej armii, by stała się wojskiem "światowej klasy". Później wzywał również do wzmocnienia treningu pod kątem rzeczywistej walki i podnoszenia gotowości bojowej, aby armia była w stanie walczyć i wygrywać wojny.
REKLAMA
W ostatnich latach Chiny nasilają presję wojskową na demokratycznie rządzony Tajwan, uznawany przez Pekin za część ChRL. Chińska armia przeprowadziła w tym roku ćwiczenia w pobliżu wyspy w odwecie za spotkanie tajwańskiej prezydent Caj Ing-wen ze spikerem Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym w Kalifornii. Według Pekinu trenowano między innymi uderzenia precyzyjne i blokadę wyspy.
Źródłem napięć są również spory terytorialne na Morzu Południowochińskim, które uznawane jest za jeden z potencjalnych punktów zapalnych ewentualnego konfliktu. Chiny uznają prawie całe to morze za swoje własne terytorium, co stoi w sprzeczności z roszczeniami innych państw regionu do poszczególnych części akwenu.
- Chinka zaśpiewała "Katiuszę" w ruinach teatru w Mariupolu. Ukraińskie MSZ oburzone
- Chińskie banki zwiększają obecność w Rosji. Zastępują w tej roli firmy z Zachodu
PAP/łs
REKLAMA