22. rocznica zamachu na World Trade Center. Nowy Jork oddał hołd ofiarom
Na nowojorskim Manhattanie odbywają się w poniedziałek uroczystości upamiętniające blisko trzy tysiące osób, które zginęły 22 lata temu w ataku islamskich terrorystów na wieże World Trade Center. Był to największy zamach, do którego doszło na terytorium USA. Zginęli w nim również Polacy.
2023-09-11, 19:55
W podniosłej uroczystości w Strefie Zero wzięły udział rodziny ofiar, a także politycy, którzy jednak nie wygłaszali przemówień. Obecna była wiceprezydent USA Kamala Harris, burmistrz Nowego Jorku Eric Adams i gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul.
Tradycyjnie rozległy się dźwięki dzwonów katedry św. Patryka i innych świątyń. Przedstawiciele rodzin zmarłych odczytali nazwiska ofiar, przerywane chwilami ciszy. Upamiętniono też osoby, które zginęły w przeprowadzonym tego samego dnia ataku na Pentagon i tych, którzy rozbili się w pobliżu Shanksville w Pensylwanii w czwartym porwanym przez terrorystów samolocie, usiłując obezwładnić napastników. Wspominano także ofiary zamachu na WTC w 1993 r.
O zmierzchu zostaną uruchomione reflektory, które utworzą dwa sięgające 6,5 km słupy światła symoblizujące zburzone wieżowce. Zostaną zgaszone o świcie we wtorek.
REKLAMA
Czytaj także na i.pl: 22. rocznica zamachu na World Trade Center. Do dzisiaj nie rozpoznano wielu ofiar. Zginęło też sześciu Polaków
Wieńce od przedstawicieli RP
W niedzielę, w przeddzień 11 września, w Strefie Zero przed jedynym ocalałym z ataków Drzewie Życia (Survivor Tree) wieńce złożyli stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski i konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.
- Było to wydarzenie, które zmieniło oblicze świata. Trudno było sobie wówczas wyobrazić, że organizacja terrorystyczna, Al-Kaida, w tak precyzyjnie zaplanowany sposób, w tak złożonej logistycznie operacji może przeprowadzić tak wyrafinowany w swoim okrucieństwie zamach. Zburzyła gmachy World Trade Center i spowodowała ofiary liczone w tysiącach - powiedział konsul.
W zamachu na WTC zginęli obywatele RP
Przypomniał, że podczas tragedii ofiarę życia ponieśli też polscy obywatele.
REKLAMA
- Było ich ośmioro, ale też kilkanaście osób polskiego pochodzenia. Później straciły życie całe rzesze ludzi, które poświęcały się, biorąc udział w długotrwałej akcji ratowniczej oraz oczyszczania z gruzów terenu. Jeszcze dzisiaj, po 22 latach, wskutek wdychania pyłów i długiego przebywania w niezwykle trudnych warunkach w Strefie Zero wiele osób boryka się z chorobami, głównie układu oddechowego - podkreślił Kubicki.
Przypominał o wielu polskich przedstawicielach służb mundurowych, strażakach i policjantach, którzy wciąż płacą wysoka cenę bohaterskiej akcji ratowniczej w toksycznym otoczeniu po zburzeniu wież WTC.
- 11 września łączy się z tragicznym polskim wątkiem. Naszym obowiązkiem jest o tym pamiętać – ocenił konsul Kubicki.
- 22. rocznica ataku 11 września. Szczerski: to przestroga, by sprzeciwiać się każdej nienawiści
- Cios w serce Ameryki. 22. rocznica zamachów na World Trade Center
Fragmentem programu specjalnego Polskiego Radia z 11 września 2001 roku:
PAP/mn
REKLAMA
REKLAMA