Akcesja Szwecji do NATO. Turecki parlament nie przyspieszy głosowania. "Nie jest to dla nas sprawa pilna"

Fuat Oktay, szef komisji spraw zagranicznych tureckiego parlamentu, poinformował w środę, że nie przyspieszy głosowania w sprawie akcesji Szwecji do NATO. Stwierdził, że kwestia ta nie jest tak pilna dla Ankary, jak dla innych krajów.

2023-11-01, 15:53

Akcesja Szwecji do NATO. Turecki parlament nie przyspieszy głosowania. "Nie jest to dla nas sprawa pilna"
Akcesja Szwecji do NATO. Turecki parlament nie przyspieszy głosowania. "Nie jest to dla nas sprawa pilna". Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Sprawa akcesji Szwecji do Sojuszu "będzie omawiana, kiedy przyjdzie na to czas, zgodnie z terminarzem komisji spraw zagranicznych. Wszystko to, co jest pilne dla innych krajów, może nie być pilne dla nas" - powiedział w parlamencie Oktay.

Dzień wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, pytany podczas posiedzenia Rady Nordyckiej w Oslo o to, kiedy można spodziewać się wejścia Szwecji do Sojuszu, odparł jedynie, że pracuje ciężko nad tym, aby stało się to jak najszybciej.

- Nie mogę podać daty, gdyż decyzja w sprawie ratyfikacji szwedzkiego wniosku należy do parlamentów narodowych - tłumaczył.

Erdogan przesyła wniosek ratyfikacyjny

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przesłał do parlamentu wniosek ratyfikacyjny, dotyczący akcesji Szwecji do NATO 23 października. Nie podano - jak dotąd - informacji w sprawie ewentualnego terminu głosowania na tym wnioskiem.

REKLAMA

Wcześniej turecki portal Duvar podał, że tureckie władze gotowe są wstrzymać się z formalnym zaaprobowaniem akcesji Szwecji do NATO do otrzymania sygnału poparcia USA dla jej wniosku o zakup samolotów F-16.

Ankara blokowała możliwość przyjęcia Szwecji do NATO do początku zabiegów Sztokholmu o akcesję, podkreślając, że szwedzki rząd powinien robić więcej w walce z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Turcja uznaje za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.

Potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników

Turcja jest ostatnim - obok Węgier - państwem NATO, które nie ratyfikowało przyjęcia Szwecji do Sojuszu. Oba kraje znane są dobrych relacji politycznych i gospodarczych z Rosją, a ich przywódcy - z Władimirem Putinem. Do akcesji potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników.

Czytaj także:

PAP/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej