Niemcy przedłużą kontrole na granicy z Polską, Czechami i Szwajcarią. Zapadła decyzja
Kontrole stacjonarne na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią zostaną przedłużone o kolejne 20 dni, o czym poinformowała niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser - podała dpa.
2023-11-14, 23:25
Z danych niemieckiego MSW wynika, że w czasie trwających od 16 października kontroli policja federalna zatrzymała na wymienionych granicach ok. 90 przemytników.
Chodzi o ograniczenie nielegalnej migracji
- Zastosowany przez nas pakiet stacjonarnych i mobilnych środków służb granicznych jest istotny dla ograniczenia nielegalnej migracji do Niemiec - wyjaśniła Faeser. Jak dodała, kierowane przez nią MSW "pozostaje w bliskim kontakcie z krajami sąsiednimi", aby podejmowane po obydwu stronach granicy środki "współdziałały jak najlepiej".
- W dalszym ciągu przywiązujemy szczególną wagę do tego, aby kontrole miały jak najmniejszy wpływ na codzienne życie osób dojeżdżających do pracy, osób podróżujących oraz dla przedsiębiorców - stwierdziła minister.
Faeser poinformowała 16 października o wprowadzeniu kontroli granicznych na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią wstępnie na 10 dni, a następnie jednorazowo przedłużono kontrolę na 20 dni. Minister uzasadniła ten krok walką z nielegalną imigracją i przestępczością przemytniczą.
REKLAMA
Udaremniono blisko 7 tys. przekroczeń granicy
Według federalnego MSW od początku wprowadzonych kontroli niemiecka policja ujawniła ok. 6900 nieuprawnionych przekroczeń na trzech granicach lądowych, dodatkowo "podjęto około 2800 działań, aby zapobiec nieuprawnionemu wjazdowi i zakończyć nieuprawniony pobyt" - dowiedziała się dpa.
Faeser oświadczyła także, że chciałaby jak najszybciej wrócić do stanu, gdzie nie ma potrzeby przeprowadzania kontroli granicznych. Od jesieni 2015 roku na granicy Niemiec i Austrii obowiązują wielokrotnie przedłużane czasowe kontrole stacjonarne.
- Niemcy upraszczają procedury azylowe. Media: to zmniejszy bezpieczeństwo
- Niemcy chcą prowadzić kontrole graniczne na terenie Polski. Rzecznik SG: nie ma na to zgody
- Niemcy coraz bardziej podzieleni ws. migracji. Chadecka opozycja niezadowolona z ustaleń szczytu
PAP/nt
REKLAMA
REKLAMA