1 bojowy Su-35 za 1000 Szahidów. Iran zacieśnia współpracę militarną z Rosją, sfinalizowano rozmowy
Iran zakończył rozmowy dotyczące dostawy rosyjskich myśliwców Su-35 i śmigłowców bojowych Mi-28NE - przekazał irańskiej agencji prasowej Tasnim wiceminister obrony Iranu Mehdi Farahi. Mówił również o "zacieśnianiu stosunków Teheranu i Moskwy w obszarze militarnym".
2023-11-29, 13:28
Siły powietrzne Iranu mają zaledwie kilkadziesiąt samolotów uderzeniowych, w tym rosyjskie odrzutowce, a także starzejące się modele amerykańskie zakupione przed rewolucją islamską w 1979 r.
- Plany dotyczące myśliwców Suchoj Su-35, helikopterów szturmowych Mil Mi-28 i odrzutowców szkolno-treningowych Jak-130 zostały sfinalizowane, aby dołączyły do jednostek bojowych armii irańskiej – powiedział Mehdi Farahi, wiceminister obrony Iranu. W wypowiedzi dla irańskiej agencji prasowej Tasnim podkreślił, że rozmowy o zakupie odbyły się w związku z zacieśnianiem stosunków wojskowych przez Teheran i Moskwę. W informacjach irańskiej agencji nie znalazło się żadne rosyjskie potwierdzenie transakcji.
Drony Szahid walutą transakcji
Jak ocenia serwis Defence24, zamówienie nie musi być rozwiązane transferem finansowym, a poprzez barter, wymieniając rosyjskie maszyny na drony irańskiej produkcji.
Co istotne, być może samoloty zostaną przekazane natychmiast, ponieważ 25 myśliwców Su-35SE jest gotowych do sprzedaży, w związku z tym, że w ubiegłym roku z finalizacji transakcji z Moskwą zrezygnował Egipt. Już wtedy Iran wykazał zainteresowanie maszynami.
REKLAMA
"Spekulowano wówczas, że myśliwce Teheran miał otrzymać w zamian za przekazywane już wówczas masowo drony samobójcze Shaheed-131 i Shaheed-136. Pojawiła się informacja, że za jednego Su-35 Irańczycy mieliby przekazywać tysiąc Szahidów, a zatem łącznie Rosjanie mogliby otrzymać ich w ten sposób 25 tysięcy" - podaje Defence24.
Nie tylko samoloty i śmigłowce
Profil "Babak Taghvaee - The Crisis Watch", który zajmuje się sprawami militarnymi Iranu i Bliskiego Wschodu, ujawnił, że transakcja ma objąć nie tylko wymianę sprzętu. Według ujawnionych tam informacji Moskwa ma również przekazać materiały niezbędne do prowadzenia serwisów i remontów Su-35. Przedmiotem wymiany miałyby być też pociski powietrze-powietrze R-37M. Iran miałby w zamian przekazać technologię produkcji pocisków balistycznych na paliwo stałe.
W 2018 roku Iran ogłosił, że rozpoczął także własną produkcję, lokalnie zaprojektowanego myśliwca Kowsar, przeznaczonego do użytku w swoich siłach powietrznych. Eksperci wojskowi uważają jednak, że odrzutowiec jest kopią samolotu F-5, wyprodukowanego po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych XX wieku.
- Hezbollah posiada rosyjskie pociski przeciwokrętowe? "Będą zagrożeniem dla floty amerykańskiej"
- "Bejrut boi się rozlania konfliktu". Ks. Cisło w Libanie z pomocą humanitarną
pg,Reuters,Defence24
REKLAMA