Zełenski obecny na zaprzysiężeniu prezydenta Argentyny. Liczy na wsparcie dla Kijowa, odbył krótką rozmowę z Orbanem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski liczy na to, że zaprzysiężony dziś prezydent Argentyny Javier Milei wesprze jego kraj w formule pokojowej. Podczas wizyty w Buenos Aires odbył również krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem.
2023-12-10, 20:46
Ukraiński przywódca przyjechał do stolicy Argentyny na ceremonię złożenia przysięgi przez wybranego w listopadzie Javiera Milei.
- Mieliśmy do tej pory tylko jedno spotkanie online, ale liczę na to, że prezydent wesprze Ukrainę w negocjacjach dotyczących formuły pokoju. To dla nas bardzo istotne w kwestii wspólnej pracy w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Mam nadzieję, jestem przekonany, że prezydent nas wesprze - powiedział Zełenski reporterce argentyńskiego kanału senackiego na YouTube.
Rozmowa Zełenskiego z Orbanem
Jak poinformowały ukraińskie media, podczas ceremonii zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny, Wołodymyr Zełenski przeprowadził krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem.
Biuro Zełenskiego nie skomentowało spotkania z Orbanem. W komunikacie z wizyty w Argentynie poinformowano jedynie o jego "nieformalnych rozmowach z szefami państw i rządów innych krajów".
REKLAMA
Węgry są przeciwne rozpoczęciu negocjacji o wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej oraz zmianom w unijnym budżecie w celu dalszej pomocy finansowej dla Kijowa. W środę rządzący na Węgrzech Fidesz przedłożył w parlamencie projekt rezolucji przeciwko rozpoczęciu takich negocjacji.
Wcześniej Orban wysłał dwa listy do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, w których domagał się "strategicznej dyskusji" nad dotychczasową polityką UE wobec wojny Rosji przeciwko Ukrainie. W jednym z listów stwierdził też, że oczekiwania, iż na posiedzeniu Rady Europejskiej może zostać podjęta decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, są nieuzasadnione.
Spór węgiersko-ukraiński
Ukraina wystąpiła o członkostwo w UE w lutym 2022 roku, a w czerwcu ubiegłego roku Rada Europejska przyznała Ukrainie status kraju kandydującego. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych ma być podjęta na szczycie w Brukseli w połowie grudnia. Musi ona zapaść jednomyślnie.
Spór węgiersko-ukraiński trwa co najmniej od jesieni 2017 r., gdy ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt twierdzi, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym.
REKLAMA
Z powodu sporu Węgry przez lata blokowały posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu. W ostatnim czasie strona ukraińska wyraziła jednak gotowość do rozmów na temat ewentualnych zmian w przepisach dotyczących mniejszości narodowych.
W piątek parlament w Kijowie przyjął nową ustawę o mniejszościach narodowych, która uwzględniła wymogi Rady Europy.
- "Popełnił błąd". Witalij Kliczko krytykuje prezydenta Zełenskiego
- Sekretarz stanu USA wzywa Kongres do uchwalenia funduszy. "Putin nie zatrzyma się na Ukrainie"
- Konflikt prezydenta Zełenskiego z naczelnym dowódcą. Jednym z powodów... popularność gen. Załużnego?
IAR, PAP/łl
REKLAMA
REKLAMA