Premier Tusk w Brukseli. Weźmie udział w szczycie UE-Bałkany Zachodnie
Premier Donald Tusk jeszcze w środę weźmie udział w szczytu UE-Bałkany Zachodnie. Dzień później natomiast uczestniczyć będzie w zaplanowanym na dwa dni posiedzeniu Rady Europejskiej. Kluczowa ma być dyskusja o dalszej pomocy Ukrainie. Szef polskiego rządu ma też odbyć rozmowy bilateralne dotyczące m.in. środków z KPO dla Polski.
2023-12-13, 17:18
Premier Donald Tusk przybył do Brukseli, gdzie jeszcze dziś weźmie udział w szczycie Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. "Spotkanie ma miejsce w przeddzień posiedzenia Rady Europejskiej, która ma przyjąć konkluzje odnoszące się do rozszerzenia Unii Europejskiej. Omówione zostaną postępy w zakresie reform dokonywanych przez państwa Bałkanów Zachodnich oraz cyberbezpieczeństwo i zwalczanie rosyjskiej dezinformacji. Ponadto liderzy poruszą kwestie integracji gospodarczej, zielonej agendy dla regionu i zarządzania migracją" - wskazało CIR.
Zadania Polski
Spotkanie z przywódcami sześciu krajów bałkańskich to oczywiście dyskusje o dalszym rozszerzeniu wspólnoty. Ale w tym kontekście - zbliżenia z Unią - najistotniejsza może być decyzja Rady Europejskiej o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Na stole jest także pakiet finansowy 50 miliardów euro dla Kijowa. - Zadaniem Polski, zadaniem nowego rządu, ale zadaniem też nas wszystkich jest głośno, stanowczo domagać się od całej wspólnoty Zachodu pełnej determinacji w pomocy Ukrainie w tej wojnie - powiedział we wtorkowym expose premier Donald Tusk.
Posiedzenie Rady Europy
Natomiast w czwartek na posiedzeniu Rady Europejskiej liderzy omówić mają również wzmacnianie unijnego bezpieczeństwa oraz zdolności obronnych Unii Europejskiej i jej krajów. "Dotyczy to w szczególności zwiększenia inwestycji w sektorze zbrojeniowym" - wskazano w komunikacie CIR.
Zaznaczono, że Polska podkreśla znaczenie współpracy z NATO i utrzymania więzi transatlantyckiej dla bezpieczeństwa wspólnoty. "Ważne jest ponadto, aby Unia Europejska podejmowała dalsze kroki w kierunku wzmocnienia swoich granic zewnętrznych i walki z nielegalną imigracją" - dodano w komunikacie.
REKLAMA
Pomoc dla Ukrainy
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła w środę konieczność otwarcia negocjacji z Ukrainą i przekazania jej pakietu finansowego w wysokości 50 miliardów euro. Ursula von der Leyen mówiła o tym na sesji plenarnej w Europarlamencie. Obie te decyzje blokują Węgry. W czwartek będą one przedmiotem negocjacji na rozpoczynającym się unijnym szczycie w Brukseli.
"Polska i Europa wspierają Ukrainę w wymiarze finansowym, gospodarczym, humanitarnym, militarnym i dyplomatycznym. Dalsze decyzje w tym zakresie pozwolą na zapewnienie przez Unię Europejską trwałego wsparcia dla bezpieczeństwa, odbudowy, a także reform przedakcesyjnych w Ukrainie" - zaznaczył CIR.
Jednym z kluczowych tematów ma być także rozszerzenie Unii Europejskiej. Przywódcy mają przeprowadzić dyskusję w oparciu o dotychczasowe prace w Radzie Unii Europejskiej.
"Polska popiera rozszerzenie i otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią oraz nadania Gruzji statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej" - wskazał CIR.
REKLAMA
Rozmowy o środkach z KPO dla Polski
Szef rządu planuje też spotkania bilateralne na marginesie szczytu. W piątek odbędzie rozmowę z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - tu na pierwszy plan wysuwa się kwestia środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Komisja do tej pory mówiła, że czeka na gwarancje dotyczące między innymi niezależności sądownictwa. Zmiany w prawie mają dotyczyć rozmowy na linii Bruksela-Warszawa. Na razie Polska otrzyma i to wkrótce pierwszą transzę ze zmienionego KPO, do którego dodany został rozdział z projektami na przemiany energetyczne i uniezależnienie się od Rosji. Cała zaliczka to 5 miliardów euro, a pierwsza transza to połowa tej sumy.
Propozycja Komisji w tej sprawie została zatwierdzona w ubiegłym tygodniu przez ministrów finansów unijnych krajów. Po złożeniu podpisów pod aneksami do umowy przez unijnych komisarzy - do spraw gospodarczych i spraw budżetowych, pieniądze zostaną Polsce wypłacone.
- Przewodnicząca KE za otwarciem negocjacji z Ukrainą. Von der Leyen: walczą za Europę
- Uzgodnienia ws. 12. pakietu sankcji wobec Rosji na ostatniej prostej. Nieoficjalne ustalenia Polskiego Radia
PAP/kg
REKLAMA