Koniec pierwszego dnia szczytu UE. Zapadła "historyczna decyzja", ale są też zgrzyty
Po godz. 2.00 unijni przywódcy zakończyli pierwszy dzień szczytu w Brukseli. Najważniejszą decyzją podjętą w czwartek przez Radę Europejską jest zgoda na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią.
2023-12-15, 05:50
Jednocześnie unijni przywódcy przyznali Gruzji status kandydata do Unii Europejskiej. W przypadku Bośni i Hercegowiny nastąpi otwarcie negocjacji akcesyjnych, jeśli ten kraj spełni określone kryteria.
Brak zgody Węgier na pomoc finansową UE dla Ukrainy
Jednomyślność w sprawie rozmów o członkostwie Ukrainy udało się uzyskać, gdy premier Węgier Viktor Orban na chwilę opuścił salę. Nieoficjalnie wiadomo, że ruch ten został wcześniej uzgodniony m.in. z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Nadal nie ma jednak decyzji unijnego szczytu w sprawie uruchomienia 50 miliardów euro pakietu finansowego na rzecz wieloletniego wsparcia Ukrainy. W tej sprawie swoje obiekcje także zgłaszały Węgry. Viktor Orban tłumaczył, że krótkoterminowo Ukraina ma zapewnione pieniądze z unijnego budżetu, ale dłuższe wsparcie finansowe dla Kijowa wymagałoby środków pozabudżetowych.
Szanse na porozumienie ws. pomocy dla Ukrainy w nowym roku?
Premier Holandii Mark Rutte przyznał, że w tej sprawie będzie potrzebny kolejny szczyt na początku przyszłego roku.
REKLAMA
- Osiągnęliśmy więcej niż oczekiwałem wczoraj. Zgodziliśmy się w gronie dwudziestki szóstki i biorąc pod uwagę stan rozmów, jestem dość pewny, że możemy osiągnąć przełom na początku nowego roku. Nie gwarantuję, ale jestem dość optymistyczny. Mamy jeszcze trochę czasu, Ukrainie nie zabraknie pieniędzy przez kilka następnych tygodni i myślę, że możemy odnieść sukces - mówił Rutte.
W podobnym tonie wypowiadał się szef Rady Europejskiej Charles Michel, który potwierdził sprzeciw ze strony Węgier. Jak wyjaśnił, chodzi o cały pakiet negocjacyjny związany z procedurą zmiany wieloletniego unijnego budżetu. Przewodniczący Rady tłumaczył też, że propozycję popiera premier Szwecji, ale zwyczajowo będzie musiał się skonsultować z parlamentem w Sztokholmie.
W skład 50-miliardowej propozycji finansowania Ukrainy wchodzi 17 miliardów euro bezzwrotnych grantów i 33 miliardy euro niskooprocentowanych pożyczek.
- Jest zgoda na 12. pakiet sankcji UE wobec Rosji! Przedstawiamy szczegóły
- UE rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią. Komentarze europejskich polityków
Posłuchaj
IAR/jmo
REKLAMA