Prawosławne Boże Narodzenie według nowego stylu. Hierarchowie przyjęli nowy kalendarz

2023-12-24, 15:07

Prawosławne Boże Narodzenie według nowego stylu. Hierarchowie przyjęli nowy kalendarz
Prawosławne Boże Narodzenie według nowego stylu. Hierarchowie przyjęli nowy kalendarz . Foto: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Po raz pierwszy prawosławni i grekokatolicy na Ukrainie będą obchodzić Boże Narodzenie według nowego stylu, czyli tak jak chrześcijanie zachodni. 

O przejściu na tak zwany nowy kalendarz zdecydowali hierarchowie Prawosławnej Cerkwi Ukrainy oraz Cerkiew Greckokatolicka. Do tej pory wschodni chrześcijanie, których jest nad Dnieprem większość, obchodzili święta według kalendarza juliańskiego, czyli 7 stycznia.

Zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi metropolita Epifaniusz powiedział, że zmiana kalendarza to element symbolicznego oddalania się Ukraińców od Moskwy i dążenia na zachód. W wywiadzie udzielonym Głosowi Ameryki podkreślił, że Ukraińcy powinni oddalać się od wszystkiego, co rosyjskie - tego, co na przestrzeni wieków było im narzucone.

Hierarcha dodał, że ukraińskie społeczeństwo odczuwa potrzebę, aby zbliżać się do tego, co europejskie, a także do tego, jak żyje większość Kościołów prawosławnych na świecie, bowiem większość prawosławnych świętuje właśnie według nowego stylu.

12 potraw, wśród nich ryby

Niezależnie od zmian samo świętowanie będzie takie samo, jak przed reformą. Na wigilijnym stole znajdzie się 12 potraw. Wśród nich ryby, kompot z suszonych owoców, a przede wszystkim kutia - kasza pszeniczna na słodko z makiem, miodem i orzechami oraz barszcz. Prawosławni i grekokatolicy po wieczerzy udadzą się do cerkwi na całonocne nabożeństwa. Śpiewane będą kolędy o narodzeniu Chrystusa. Święta Bożego Narodzenia tradycyjnie na Ukrainie trwają trzy dni.

Część prawosławnych na Ukrainie świętować będzie jednak według starego stylu, czyli 7 stycznia. Są to wierni ukraińskiej cerkwi patriarchatu moskiewskiego. Stary styl obowiązuje także w Cerkwi rosyjskiej i białoruskiej, a także w większości parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

Wróć do strony głównej