Indyjski satelita rozpoczyna obserwację Słońca. Ma być to "kamień milowy"

2024-01-09, 13:14

Indyjski satelita rozpoczyna obserwację Słońca. Ma być to "kamień milowy"
To, co dzieje się na słońcu ma duży wpływ na nasze życie. Foto: Shutterstock/Aphelleon

Cztery miesiące trwała podróż indyjskiej satelity, która będzie krążyć wokół Słońca. Jej zadaniem jest obserwacja, która potrwa pięć lat. Premier Indii określił ten projekt "kamieniem milowym" dla programu kosmicznego jego kraju. Jaki jest sens badań Słońca i czy ma ono aż taki wpływ na nasze życie?

Satelita Aditya-L1 będzie okrążał Słońce, badając jego najbardziej zewnętrzne warstwy. Teledetekcja - bo tak nazywa się obserwacja, którą będzie prowadziła indyjska misja, ma za zadanie odkrycie tajemnic połączenia Słońca z Ziemią. Satelita będzie badał m.in. zjawisko okresowe, podczas którego obserwuje się ogromne wyładowania plazmy i energii magnetycznej z atmosfery słonecznej.

Samo obserwatorium znajduje się w Punkcie Lagrange'a, gdzie siły grawitacyjne Słońca i Ziemi znoszą się, umożliwiając satelicie pozostanie na stabilnej orbicie wokół Słońca.

Sens badania słońca

Dlaczego jednak badanie Słońca ma takie znaczenie? Otóż słońce wpływa np. na stan hydrosfery czy kriosfery, a więc stan wód i lodowców na ziemi. Energia słoneczna jest konieczna do procesów zachodzących w przyrodzie. Ba, nawet paliwa kopalne ukryte pod ziemią są zmagazynowaną energią słoneczną.

To jednak nie wszystko. Słońce bezpośrednio wpływa także na stan... naszej techniki. Ma to związek z tym, że procesy zachodzące na Słońcu wpływają na magnetosferę i całą atmosferę ziemi. Satelity i różnego rodzaju urządzenia, które krążą wokół Ziemi zapewniając nam łączność, komunikację itd. mogą zostać uszkodzone np. w wyniku rozbłysku czy innym zjawiskom na słońcu.

Czytaj także:

Co więcej, taki los może spotkać również urządzenia na Ziemi. To także niebezpieczeństwo dla astronautów pracujących w kosmosie. Słońce ma więc ogromny wpływ nie tylko na przyrodę, ale życie człowiek, który już tak bardzo uzależniony jest od technologii.

Czego możemy się dowiedzieć?

Żeby przeciwdziałać bądź po prostu odpowiednio przygotować się na różnego rodzaju "wypadki" związane z aktywnością na Słońcu, należałoby je przynajmniej przewidywać. I tutaj jest bardzo duże pole do badań. Mimo, że wiedza związana z pogodą kosmiczną rośnie z roku na rok, to jest w tej kwestii wiele do zrobienia. 

Misja indyjskiego satelity jest jednym z ważnych elementów, które pozwolą poznać gwiazdę centralną Układu Słonecznego. Unia Europejska inwestuje bardzo duże środki na badanie Słońca i przewidywanie kosmicznej pogody. Europejska Agencja Kosmiczna współpracuje w tym zakresie m.in. z NASA. 

Takie badania są istotne właściwie dla wszystkich krajów ponieważ pogoda kosmiczna ma wpływ na gospodarkę, ale również bezpieczeństwo państw. Wyobraźmy sobie bowiem, że tracimy nagle dostęp do satelit. Armie pozostają wtedy głuche i ślepe, a architektura bezpieczeństwa na świecie mogłaby zostać poważnie zmieniona.


Damian Zakrzewski

dz/cordis.europa.eu, PAP, urania.edu.pl

Polecane

Wróć do strony głównej