Śmigłowiec-dron NASA kończy swoją misję. Ingenuity przez 3 lata pracował na Marsie

2024-01-26, 02:36

Śmigłowiec-dron NASA kończy swoją misję. Ingenuity przez 3 lata pracował na Marsie
Ingenuity - śmigłowiec-dron wysłany na Marsa przez NASA - zakończył swoją prawie 3-letnią misję. Foto: Shutterstock/Artsiom P

Ingenuity - śmigłowiec-dron wysłany na Marsa przez NASA - zakończył swoją prawie 3-letnią misję. Podczas ostatniego lotu uszkodzony został wirnik urządzenia.

Ingenuity pozostaje w pozycji pionowej i utrzymywana jest z nim łączność. Jednak - jak poinformowała NASA - zdjęcia z jego ostatniego lotu, który odbył się 18 stycznia, wskazują, że co najmniej jedna z łopat wirnika uległa uszkodzeniu podczas lądowania, co oznacza, że nie jest już zdolny do lotu.

Misja na Marsie

Ważący niecałe 2 kilogramy Ingenuity trafił na Marsa wraz z łazikiem Perseverance 18 lutego 2021 roku. Został od niego odłączony 3 kwietnia 2021 roku. Wykonywał samodzielne loty z napędem śmigłowym, a zdjęcia i dane z lotu przesyłał do łazika. Używany był do wykrywania interesujących obiektów na Marsie i w planowaniu najlepszej trasy dla łazika marsjańskiego.

Trwałość zasilanego akumulatorami ładowanymi panelami słonecznymi Ingenuity przekroczyła wszelkie oczekiwania - urządzenie zostało użyte aż 72 razy.

Obserwacja słońca

Z kolei indyjska misja obserwacji Słońca dotarła na początku stycznia na orbitę po czteromiesięcznej podróży kosmicznej. Satelita Aditya-L1 będzie okrążał Słońce, badając jego najbardziej zewnętrzne warstwy, poinformował rząd Indii.

Satelita Aditya-L1 został wystrzelony we wrześniu i ma przez pięć lat prowadzić teledetekcję Słońca. Został nazwany na cześć hinduskiego bóstwa słońca.

Premier Narendra Modi nazwał misję kamieniem milowym dla indyjskiego programu kosmicznego, poinformował Reuters.

Obserwatorium słoneczne znajduje się w Punkcie Lagrange'a, gdzie siły grawitacyjne Słońca i Ziemi znoszą się, umożliwiając satelicie pozostanie na stabilnej orbicie wokół Słońca.

Indyjska minister nauki i technologii Jitendra Singh powiedziała, że misją satelity jest "odkrycie tajemnic połączenia Słońca z Ziemią". Będzie badał m.in. zjawisko okresowe, podczas którego obserwuje się ogromne wyładowania plazmy i energii magnetycznej z atmosfery słonecznej.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej