Policja odnalazła kardynała z Panamy. Wcześniej prokuratura wszczęła śledztwo ws. jego zaginięcia

2024-02-02, 00:23

Policja odnalazła kardynała z Panamy. Wcześniej prokuratura wszczęła śledztwo ws. jego zaginięcia
W udostępnionym w mediach społecznościowych komunikacie policji znajduje się film, na którym widać kardynała Lacunzę, rozmawiającego przez okno samochodu z funkcjonariuszem. Foto: Screen Twitter/ramonfonsecamor

Kardynał Jose Luis Lacunza, którego możliwe zaginięcie w Panamie było przedmiotem śledztwa prokuratorskiego, został odnaleziony "cały i zdrowy". Po dwóch dniach mężczyznę znaleziono w Bosquete, niedaleko jego diecezji, w zachodniej części kraju - informuje panamska policja.

W udostępnionym w mediach społecznościowych komunikacie policji znajduje się film, na którym widać kardynała Lacunzę, rozmawiającego przez okno samochodu z funkcjonariuszem.

Wcześniej prokuratura w Panamie poinformowała o rozpoczęciu śledztwa w sprawie możliwego zaginięcia kardynała, a Konferencja Episkopatu Panamy zaapelowała do wiernych o modlitwę w intencji duchownego.

Prześladowania chrześcijan

Najnowszy raport na ten temat - Światowy Indeks Prześladowań 2024 - organizacja Open Doors opublikowała 17 stycznia. W niechlubnym rankingu najbardziej represyjnych krajów pierwsze miejsce ponownie zajęła Korea Północna, a tuż za nią Somalia i Libia. Wśród państw najbardziej prześladujących chrześcijan znalazły się także: Erytrea, Jemen, Nigeria, Pakistan, Sudan, Iran i Afganistan. Stosunkowo wysoką pozycję mają też Indie (11.) i Chiny (19.). Przy czym Państwo Środka słynie ze stosowania procedur administracyjnych wymierzonych w chrześcijan. Na jego terenie wciąż nie może działać ponad 10 tys. miejsc kultu, które zostały zamknięte podczas epidemii COVID-19. 

Indeks Prześladowań obejmuje okres od października 2022 roku do października 2023. W tym czasie za praktykowanie wiary życie straciło co najmniej 4998 chrześcijan. Natomiast z przemocą lub groźbami śmierci z tego powodu spotkało się 42 849 osób, a wypędzonych z domów bądź zmuszonych do ukrywania się zostało około 279 tys. osób. 

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej