Wielka Brytania: trwa obława na uchodźcę z Afganistanu. Oblał kwasem kobietę i jej córki
Już drugą dobę trwa w Wielkiej Brytanii obława na afgańskiego azylanta, który oblał kobietę, jej dwie córki - a przy okazji także kilka postronnych osób - żrącym płynem. Równocześnie stawiane są pytania, jak to się stało, że mając wcześniej na koncie wyrok za przestępstwa seksualne, Afgańczyk otrzymał azyl.
2024-02-02, 21:20
Do zdarzenia doszło w środę wieczorem w Clapham w południowym Londynie. Według nagrań z ulicznego monitoringu sprawca celowo potrącił samochodem kobietę, oblał ją i jej dwie córki - w wieku 8 i 3 lat - żrącą substancją, a następnie zbiegł. Obrażenia wskutek tej substancji doznało jeszcze dziewięć osób, które albo próbowały schwytać uciekającego mężczyznę, albo próbowały pomóc poszkodowanym.
Oblał kwasem kobietę i jej córki. To uchodźca z Afganistanu
Policja szybko poinformowała, że sprawca jest znany ofiarom i że poszukiwanym mężczyzną jest 35-letni Abdul Shokoor Ezedi, który - aby dokonać ataku - przyjechał tego samego dnia z oddalonego o 450 km Newcastle.
Potem okazało się, że Ezedi jest uchodźcą z Afganistanu, który przedostał się do Wielkiej Brytanii w 2016 roku wewnątrz ciężarówki. Początkowo jego wniosek o azyl został odrzucony, wobec czego złożył jeszcze jeden, twierdząc, że przeszedł na chrześcijaństwo i jego życie byłoby w niebezpieczeństwie, gdyby został odesłany do kraju. Ten wniosek również został odrzucony, ale w 2020 r. trybunał apelacyjny uchylił poprzednią decyzję i przyznał mu azyl. Wzięto pod uwagę m.in. zeznania świadków, którzy potwierdzali jego konwersję na chrześcijaństwo.
Dostał azyl mimo wyroku za napaść seksualną
Ale Ezadi w momencie, gdy otrzymywał azyl, miał już na koncie wyrok za napaść seksualną oraz obnażanie się w miejscu publicznym i był wpisany do rejestru przestępców seksualnych, co automatycznie powinno dyskwalifikować jego wniosek azylowy. Po tym, jak w piątek fakt ten wyszedł na jaw, stawiane są publicznie pytania, jak to się stało, że mężczyzna wbrew przepisom otrzymał azyl. Pytania są tym bardziej naglące, że nie jest to już pierwszy taki przypadek niedopatrzeń w systemie azylowym.
REKLAMA
W piątek po południu policja poinformowała, że stan 31-letniej kobiety, która była główną ofiarą ataku, jest bardzo poważny, a obrażenia wskutek żrącej substancji zostaną do końca życia. Przekazała też, że Ezadi po raz ostatni był widziany na stacji metra King's Cross o godz. 21. w środę, czyli półtorej godziny po ataku. Policja ostrzegła, że mężczyzna może być niebezpieczny.
- USA: jest porozumienie ws. pomocy dla Ukrainy. Warunkiem zaostrzenie prawa migracyjnego
- Zmiana polityki migracyjnej w Niemczech. Łatwiej będzie odsyłać osoby bez zgody na pobyt
- Wizy do Polski będą droższe. Szef MSZ: były jednymi z najtańszych w UE
PAP/jmo
REKLAMA