Artoteki w Czechach. Można wypożyczać obrazy jak książki. Sprawdziliśmy na miejscu
Dzieła Gauguina, Modiglianiego, Georgii O’Keeffe, Andy’ego Warhola i licznych czeskich malarzy - głównie reprodukcje, ale zdarzają się oryginały. Wypożycza je od dziś filia Biblioteki Miejskiej w Pradze, którą odwiedził Wojciech Stobba, korespondent Polskiego Radia.
2024-02-07, 15:59
- W każdą środę lutego nowa biblioteka na osiedlu Petřiny zamienia się w galerię i wypożyczalnię obrazów. Nie jest to jednak pierwsza Artoteka w stolicy Czech - mówi Karolina Chasáková z Biblioteki Miejskiej w Pradze.
- Usługa działa od lat osiemdziesiątych, gdy budowano osiedle Opatov. Pracownicy biblioteki podpatrzyli wówczas to rozwiązanie w NRD. Zdecydowali o budowie Artoteki, aby ludzie wprowadzający się na nowo powstałe blokowisko mogli ozdobić swoje mieszkania - dodaje w rozmowie z Polskim Radiem bibliotekarka. Teraz obrazy można wypożyczyć również na drugim końcu miasta.
Posłuchaj
Zbiory tworzą także oryginalne płótna
Biblioteczne zbiory tworzą ponad trzy tysiące oryginałów i około czterech i pół tysiąca wysokiej jakości reprodukcji. - Oryginały to głównie prace czeskich i słowackich artystów z XX wieku oraz współczesne malarstwo. Cennymi dziełami są w naszej kolekcji obrazy Maxa Švabinskiego, Adrieny Šimotovej i Aleny Kučerovej - wymienia Karolina Chasáková. Podkreśla, że praska biblioteka cały czas uzupełnia zbiory poprzez zakupy prac studentów szkół artystycznych.
Reprodukcje może wypożyczyć nawet na rok każda osoba posiadająca kartę biblioteczną. W przypadku oryginalnych obrazów są dodatkowe warunki: trzeba mieć ukończone 15 lat i konto w bibliotece co najmniej od roku. Wypożyczenie jest bezpłatne, a 25 koron (czyli około czterech złotych) płaci się jedynie za rezerwację konkretnego obrazu.
REKLAMA
Posłuchaj
- "Jacek Malczewski/Lech Majewski". Znakomity reżyser tworzy 12 wideoartów inspirowanych wybitnym malarzem
- "Gamechanger". Papirusy teścia Juliusza Cezara odczytane. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji
- Aleksander Gierymski. Rzeczywistość bez upiększania
IAR/Wojciech Stobba/kg/wmkor
REKLAMA