Kolejny kraj wprowadza zakaz używania smartfonów w szkołach. Najsurowsze zasady dla podstawówek

2024-02-07, 18:31

Kolejny kraj wprowadza zakaz używania smartfonów w szkołach. Najsurowsze zasady dla podstawówek
Norweska Dyrekcja ds. Edukacji (Udir) wydała w środę zalecenie zakazu używania przez uczniów telefonów komórkowych. Foto: Shutterstock/Ground Picture

Norweska Dyrekcja ds. Edukacji (Udir) wydała w środę zalecenie zakazu używania przez uczniów telefonów komórkowych oraz tzw. zegarków inteligentnych w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach średnich.

Najsurowsze zasady określono dla szkół podstawowych, gdzie wykorzystywanie prywatnych urządzeń cyfrowych nie będzie możliwe zarówno podczas lekcji, jak i na przerwie. W gimnazjum w czasie wolnym dla uczniów dopuszczono odstępstwa od tej reguły, a w przypadku szkoły średniej zakaz obowiązywać będzie w czasie zajęć dydaktycznych.

- Wiele szkół zakazało już korzystania z telefonów komórkowych, ale dyrektorzy oraz rodzice oczekiwali jaśniejszych regulacji w tej sprawie - podkreśliła w oświadczeniu norweska minister edukacji Kari Nessa Nordtun.

Powstałe na polecenie Nordtun zalecenia mają stać się podstawą regulaminów wprowadzonych przez władze lokalne (gminy, okręgi), w których gestii znajdują się placówki edukacyjne.

Badania nt. wpływu telefonów komórkowych

Norweski resort edukacji wprowadzając regulacje, powołał się na badania PISA, PIRLS oraz Ankiety Uczniów. Ich wyniki wykazały, że wielu uczniów ma problemy z czytaniem, koncentracją w klasie i motywacją. - Telefony komórkowe są temu winne, ale ich zakaz to tylko jeden z kilku środków, jakie muszą zostać podjęte w norweskiej szkole - zaznaczyła Nordtun.

Zrzeszająca 180 tys. norweskich uczniów, głównie ze szkół średnich, organizacja Elevorganisasjonen skrytykowała zalecenia władz edukacyjnych. "Ogólnokrajowy zakaz korzystania z telefonów komórkowych oznacza, że szkoła rezygnuje z ważnej cyfrowej misji edukacyjnej" - powiedział gazecie "VG" przewodniczący stowarzyszenia Petter Lona. Jego zdaniem w programie nauczania powinny znaleźć się zagadnienia dotyczące internetu oraz prywatności i mobbingu w sieci.

Podobne przepisy obowiązują m.in. w Holandii.

Czytaj także:

dz/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej