Sankcje na handel ropą. Rosja traci możliwość ich obchodzenia
Rosja ma coraz mniej możliwości obchodzenia sankcji nałożonych na handel ropą. Jak podała agencja Bloomberg, prawie połowa z 50 tankowców, które znalazły się na liście jednostek objętych amerykańskim sankcjami, wstrzymała transport rosyjskiego surowca.
2024-02-13, 15:25
Niezależni ekonomiści zwracali uwagę, że Moskwa wykorzystywała tak zwaną "flotę cieni", aby sprzedawać swoją ropę, omijając sankcje nałożone w związku z inwazją na Ukrainę. W październiku 2023 roku Stany Zjednoczone, chcąc uszczelnić system sankcji, wpisały na "czarną listę" 50 tankowców.
Uszczelnienie systemu sankcji
Jednostki pływają między innymi pod banderami Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Liberii. Jednak ich rzeczywistymi właścicielami są rosyjskie firmy, w tym "Sofkomflot". Ta ostatnia spółka powstała jeszcze w okresie Związku Sowieckiego i współpracowała z liczącymi się koncernami paliwowymi na całym świecie.
Mimo zachodnich sankcji Rosji udało się w ubiegłym roku zarobić na handlu ropą tyle, ile wynosi 30 procent jej rocznego budżetu. Część surowca przewoziły tankowce z "floty cieni". Niezależni ekonomiści są zdania, że uszczelnienie systemu sankcji ograniczy możliwości rosyjskich firm sprzedających ropę i tegoroczne wpływy budżetowe będą znacznie niższe.
Posłuchaj
- Zamrożone rosyjskie aktywa. Unijne kraje wiedzą, jak je wykorzystać
- KE przedstawiła propozycję 13. pakietu sankcji wobec Rosji. 21 firm na liście
- Mimo sankcji wciąż trwa import produktów z rosyjskiej ropy naftowej? Jest raport BBC
IAR/Maciej Jastrzębski/nt
REKLAMA