Węgry zdecydowały ws. Szwecji. Lungescu: teraz Putin ma silniejsze NATO u swoich granic

2024-02-26, 18:55

Węgry zdecydowały ws. Szwecji. Lungescu: teraz Putin ma silniejsze NATO u swoich granic
Lungescu - przystąpienie Szwecji do NATO ogromne znaczenie geostrategiczne. Foto: PAP/MIRWICE SAHEL

- Przystąpienie Szwecji do NATO ma ogromne znaczenie geostrategiczne - uważa Oana Lungescu, była, wieloletnia rzeczniczka Sojuszu, obecnie ekspertka do spraw bezpieczeństwa i obrony w prestiżowym instytucie badawczym Royal United Services Institute. O szczegółach Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia.

Dziś węgierski parlament ratyfikował dokumenty akcesyjne Szwecji. Oana Lungescu w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką podkreśliła, że wejście Finlandii w ubiegłym roku i teraz Szwecji jest ważne z punktu widzenia Polski.

- Wystarczy spojrzeć na mapę. Oczywiście Polacy dobrze wiedzą jak ta mapa wygląda w ich regionie. I widać, że znacznie łatwiej jest bronić regionu bałtyckiego i północnego z Finlandią i Szwecją wewnątrz Sojuszu. Szwecja wniesie do NATO silne siły powietrzne, bardzo silną flotę okrętów podwodnych, co jest również bardzo istotne dla ochrony Bałtyku i bardzo silny przemysł obronny - powiedziała Oana Lungescu.

Finlandia i Szwecja wzmocnieniem bezpieczeństwa Sojuszu

Dodała, że zarówno Finlandia jak i Szwecja są wzmocnieniem bezpieczeństwa Sojuszu. - One też potwierdzają, że Putinowi nie udało się ostatecznie osiągnąć strategicznego celu jakim było zmniejszenie obecności NATO u jego granic. Teraz ma znacznie więcej wojsk NATO i silniejsze NATO u swoich granic - podkreśliła Oana Lungescu.

Posłuchaj

O.Lungescu - przystąpienie Szwecji do NATO ogromne znaczenie geostrategiczne (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Szwecja złożyła wniosek o przyjęcie do Sojuszu razem z Finlandią kilka miesięcy po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej wojny przeciwko Ukrainie. Finlandia jest w NATO od kwietnia ubiegłego roku. Szwecja, by zostać 32.krajem członkowskim, musiała poczekać, bo Turcja i Węgry długo zwlekały z ratyfikacją dokumentów akcesyjnych Szwecji. Turecki parlament zrobił to przed miesiącem.

Czytaj również:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej