W Niemczech aktywiści protestują przeciwko rozbudowie zakładów Tesli. Fabryka przekracza normy zanieczyszczeń

Około sześćdziesięciu osób protestuje w koronach drzew przeciw rozbudowie niemieckich zakładów Tesli. Inwestycja budzi protesty lokalnej społeczności.

2024-03-02, 11:06

W Niemczech aktywiści protestują przeciwko rozbudowie zakładów Tesli. Fabryka przekracza normy zanieczyszczeń
Działacz inicjatywy "Stop Tesli" w domku na drzewie w sosnowym lesie w pobliżu fabryki Tesla Gigafactory Berlin-Brandenburgia . Foto: PAP/EPA/Patrick Pleul

Na wysokości ponad dziesięciu metrów manifestujący zbudowali prowizoryczne domki i zamierzają w nich pozostać do skutecznego zablokowania rozbudowy fabryki. Protestujący to mieszkańcy gminy Grünheide leżącej pięćdziesiąt kilometrów od polskiej granicy i aktywiści z innych regionów Niemiec.

Referendum ws. rozbudowy fabryki Tesli

W niedawnym referendum sąsiedzi amerykańskiej inwestycji opowiedzieli się zdecydowanie przeciw planowanej wycince stu hektarów lasów. W tym tygodniu okazało się, że fabryka wielokrotnie przekracza normy zanieczyszczeń w tym, co wpuszcza do lokalnych wód.

Wynik referendum nie jest wiążący. Władze Brandenburgii obiecały jednak rozmawiać z inwestorem o zmianie planów i uwzględnieniu interesów lokalnej społeczności. Mieszkańcy postanowili sami zabezpieczyć się przed - jak uważają - szkodliwymi działaniami firmy, która uważa się za ekologiczną.

Fabryce Tesli w niemieckiej Brandenburgii grozi zamknięcie. Tamtejsze służby alarmują, że zakłady produkujące auta elektryczne powodują znaczne przekroczenia norm zanieczyszczeń wód.

REKLAMA

Apel o zamknięcie fabryki

Przypomnijmy, że w tym tygodniu alarm dotyczący wpływu Tesli na środowisko podniosły wodociągi rejonu Straußberg-Erkner. Na kryzysowym posiedzeniu powstało pismo skierowane do burmistrza, w którym przedsiębiorstwo komunalne nawołuje do wstrzymania produkcji amerykańskiego giganta.

Normy dla fosforu i azotu w wodach, do których Tesla odprowadza zanieczyszczenia, mają być przekraczane nawet sześciokrotnie, a może dochodzić do tego od dwóch lat.

Na pytanie telewizji RTL, która pierwsza dotarła do tych informacji, firma odpowiedziała, że ma własną oczyszczalnię. Nie zaprzeczyła jednak przekroczeniom norm.

Posłuchaj

Około sześćdziesięciu osób protestuje w koronach drzew przeciw rozbudowie niemieckich zakładów Tesli. Inwestycja budzi protesty mieszkańców terenu, na którym jest planowana. O szczegółach Adam Górczewski, korespondent Polskiego Radia w Niemczech (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/Adam Górczewski/PR24/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej