Zagrożenie ze strony Rosji, wspieranie Ukrainy. Tusk w Wilnie: partnerstwo z Litwą to nasz najwyższy priorytet
Premier Donald Tusk po spotkaniu z premier Litwy Ingridą Szimonyte powiedział, że "z polskiego punktu widzenia nasze partnerstwo z Litwą, przyjaźń, współpraca, szczególnie w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, to najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet".
2024-03-04, 12:40
Donald Tusk w poniedziałek przebywa z wizytą na Litwie. W Wilnie spotkał się m.in. z premier Litwy Ingridą Szimonyte. Podczas wspólnej konferencji po spotkaniu polski premier podkreślił, że nie jest przypadkiem, że Wilno jest jedną z pierwszych stolic, które odwiedza jako premier, gdyż Litwwini - jak mówił - tradycyjnie są naszymi przyjaciółmi i najbliższymi partnerami w Unii Europejskiej.
"Najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet"
- Z polskiego punktu widzenia nasze partnerstwo z Litwą, przyjaźń, współpraca, szczególnie w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, to najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet - podkreślił szef polskiego rządu.
Tusk zaznaczył, że rozmawiał z premier Szimonyte o tym, jak intensywnie wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność całego naszego regionu. Podkreślił, że podzielają przekonanie, że współpraca obu krajów może nadawać dobry ton i tempo współpracy wszystkich państw regionu, przede wszystkim w kontekście bezpieczeństwa.
REKLAMA
Premier przypomniał, że gościł niedawno w Warszawie premierów: Łotwy, Norwegii, Finlandii i Szwecji, a wizyta w Wilnie ma na celu m.in. zsynchronizowanie pomocy dla Ukrainy od państw, które są współodpowiedzialne za bezpieczeństwo regionu, w tym Morza Bałtyckiego.
- Mamy z panią premier (Szimonyte) absolutnie jednolite stanowisko i przekonanie o tym, że budujemy tutaj wspólny interes - zaznaczył.
Spotkanie z prezydentem Nausedą
Premier w Wilnie spotka się także z prezydentem Gitanasem Nausedą. Donald Tusk na temat wzmacniania europejskiego bezpieczeństwa rozmawiał ostatnio już z premierami Łotwy, Szwecji, Norwegii, Szwecji, Finlandii i Czech, spotkał się w tej sprawie także z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
REKLAMA
Posłuchaj
- Rosyjska wojna informacyjna wymierzona w Polskę. Wiceminister cyfryzacji: nikt nie jest bezpieczny
- Macron mówi o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Gen. Polko: to czarny scenariusz, ale niewykluczony
- Propozycja wysłania wojsk na Ukrainę. Eksperci komentują: "wychodzenie przed szereg" lub "to może być konieczne"
IAR/PAP/jb
REKLAMA