Szwedzka armia w strukturach NATO. Zobacz, jaką militarną siłę zyskał Sojusz

2024-03-08, 06:07

Szwedzka armia w strukturach NATO. Zobacz, jaką militarną siłę zyskał Sojusz
Szwecja dołączyła do NATO. Foto: Bezav Mahmod/Szwedzkie Siły Zbrojne

Premier Ulf Kristersson 7 marca złożył dokumenty akcesyjne, które zostały ratyfikowane we wszystkich państwach członkowskich - Szwecja oficjalnie stała się 32. członkiem NATO, a siły zbrojne tego kraju wzmocniły Sojusz. Jaki potencjał militarny ma Szwecją? Jaką siłą i sprzętem dysponuje jej armia?

Premier Kristersson podziękował pozostałym członkom NATO za przyjęcie jego kraju do Paktu. Podkreślił, że powodem wstąpienia Szwecji do NATO jest zmiana sytuacji bezpieczeństwa w Europie po agresji Rosji na Ukrainę.

- Posiadamy unikatowe zdolności, które wnosimy do NATO - na lądzie, w powietrzu i na morzu. Nasze wsparcie dla Ukrainy ma fundamentalny charakter - stwierdził i dodał, że Ukraina walczy dzielnie o swoją wolność, ale także w obronie europejskiej wolności.

Szwecję w Sojuszu powitało już polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

"Akcesja Szwecji ma istotne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski, regionu Morza Bałtyckiego oraz całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przyczyni się do dalszego wzmocnienia kolektywnej zdolności do odstraszania i obrony NATO w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji" - zaznaczyło MSZ.

Co dokładnie wnosi Szwecja do NATO?

Położenie

Wejście Szwecji, a wcześniej Finlandii, do Sojuszu Północnoatlantyckiego sprawiło, że Morze Bałtyckie stało się niemal wewnętrznym akwenem NATO, a Sojusz zyskał dostęp do kolejnych baz morskich i lotnisk nad Bałtykiem. 

Strategicznie ważna jest wyspa Gotlandia, na której Szwecja kilka lat temu odtworzyła pułk wojsk lądowych. 

To jest wzmocnienie północno-wschodniej flanki NATO w akwenie Morza Bałtyckiego, które staje się obszarem mocno kontrolowanym przez Sojusz - mówił jeszcze w lutym generał Roman Polko. 

W szerszym ujęciu zwiększa to bezpieczeństwo państw bałtyckich, które dzięki morskiemu połączeniu nie zostaną całkowicie odcięte w przypadku ataku na przesmyk suwalski. 

Marynarka

Właśnie marynarka jest jednym z głównych atutów szwedzkiej armii. 

"Trzon floty nawodnej stanowi siedem korwet, z których pięć to jednostki typu Visby o obniżonej wykrywalności" - zauważa OSW i dodaje, że po modernizacji jednostki mają zyskać brytyjskie pociski przeciwlotnicze CAMM. 

Na wyposażeniu armii jest też 8 niszczycieli min, 13 patrolowców i 165 łodzi szturmowych CB90 oraz okręt rozpoznania sygnałowego.

Okręt podwodny typu Gotland Okręt podwodny typu Gotland

Co jednak wyróżnia Szwecję, to flota czterech okrętów podwodnych, stworzonych do operowania na dość płytkich wodach Bałtyku. Piąty okręt, HMS Östergötland, jest rozbrojony i pozostaje w gotowości sprzętowej.

Lotnictwo

Szwecja posiada blisko sto myśliwców Gripen w wersji C i D, a zakontraktowano 60 kolejnych w nowszej wersji, które docelowo mają zastąpić obecnie używane maszyny.

Gripen Gripen

"W lotnictwie śmigłowcowym wykorzystywanych jest 20 lekkich śmigłowców wielozadaniowych AW109, 18 transportowych NH90 i 15 Black Hawków" - pisze Defence24.pl.

Kraj posiada też dwa samoloty wczesnego ostrzegania oraz pięć samolotów transportowych Hercules, a także latającą cysternę.

Siły lądowe

Licząca nieco ponad 10 mln mieszkańców Szwecja nie posiada dużej armii. Na koniec 2022 r. służyło w niej 14,7 tys. żołnierzy zawodowych. Stan osobowy uzupełnia ok. 11 tys. rezerwistów i ponad 20-tysięczna obrona terytorialna. 

Żołnierze mogą za to liczyć na nowoczesne uzbrojenie - według estymacji International Institute for Strategic Studies to ponad tysiąc różnych wozów opancerzonych piechoty, ponad 100 czołgów i 260 dział artylerii. 

Czołgi to lokalna, zmodernizowana wersja niemieckich Leopardów 2A5.

W artylerii na uwagę zasługuje samobieżna armatohaubica Archer. 

"Z myślą o tej armatohaubicy Szwedzi wraz z Amerykanami opracowali słynny na całym świecie pocisk artyleryjski M982 Excalibur, który pozwala artylerii lufowej na uderzenie w cele oddalone o ponad 50 km" - przypomina forsal.pl.

Przemysł zbrojeniowy

Szwedzi wnoszą też do NATO militarną technologię i rozbudowany przemysł zbrojeniowy, który ma na swoim koncie wiele udanych i uznanych konstrukcji oraz modernizacji. Kraj w dużej mierze opiera się na produkcji własnej. 

Gripeny, samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340, bojowe wozy piechoty Stridsfordon 90 (znane też jako CV90) oraz okręty podwodne klasy A-19, korwety Visby - to wszystko produkty szwedzkiej zbrojeniówki. 

Stridsfordon 90 Stridsfordon 90

Szwedzi mogą się też m.in. pochwalić granatnikiem Carl Gustaw czy AT-4 oraz wyrzutnią NLAW opracowaną wspólnie z Brytyjczykami. 

Czytaj także:

fc/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej